
Sprawozdanie roczne BDO jest obowiązkiem między innymi wytwórców odpadów, zobligowanych do prowadzenia ewidencji odpadów. Sprawozdania przedkładane są za rok kalendarzowy w systemie internetowym Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) do 15 marca, za rok poprzedni.
W związku z modyfikacją sposobu prowadzenia ewidencji (z wersji papierowej na internetową) przewiduje się, że zwiększą się kontrole w tym zakresie.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i Urząd Marszałkowski kontrolują w szczególności podmioty zarejestrowane w systemie BDO, które nie mają udokumentowanej ewidencji odpadów oraz nie sporządzają sprawozdań rocznych.
Za niedopełnienie obowiązku sprawozdawczego, przedsiębiorców czekają kary finansowe. Jedna z najwyższych sankcji wynosi do 1 000 000 zł i grozi podmiotom, które prowadzą działalność gospodarczą bez wymaganego wpisu do Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych to stosunkowo nowy rejestr, podobny do innych baz funkcjonujących w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, wprowadzonych na podstawie czwartej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy.
Podmioty, które podlegają wpisowi, mają 7 dni na rejestrację odpowiednich zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym. Rejestracja odbywa się wyłącznie elektronicznie, z użyciem kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego.
KR Group udziela pomocy związanej z rejestracją beneficjenta rzeczywistego w Państwa firmie.
Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 12 grudnia 2014 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów (Dz. U. z 2015 r. poz. 1431) podmioty, które wytwarzają odpady w ilościach nieprzekraczających ilości odpadów podanych w rozporządzeniu nie muszą prowadzić ewidencji odpadów w żadnym zakresie. Dla przedsiębiorców, którzy nie muszą prowadzić ewidencji odpadów nie ma również obowiązku przedkładania sprawozdania rocznego w zakresie wytwarzania odpadów, jak i również obowiązku rejestracji do systemu BDO.
Zgodnie z 69 ust. 4 ustawy o odpadach jeśli jeden z podmiotów (wytwarzający lub odbiorca) nie ma obowiązku sporządzania karty przekazania odpadów, karta taka nie musi zostać sporządzona. Jednakże nie zwalnia to automatycznie wytwarzającego z obowiązku prowadzenia karty ewidencji odpadów oraz z obowiązku sporządzania sprawozdania rocznego.
Kolejne zwolnienie wynika z art. 71 w/w dla przedsiębiorców wytwarzających odpady niebezpieczne w ilości do 100 kg rocznie lub wytwarzających odpady inne niż niebezpieczne w ilości do 5 ton rocznie. W takim przypadku przedsiębiorcy mogą prowadzić ewidencję uproszczoną, w postaci karty przekazania odpadów bez karty ewidencji odpadów. Warto pamiętać, że nie zwalnia to podmiotów z wpisu do bazy BDO oraz przedłożenia sprawozdania rocznego.
Wyjątek stanowi sytuacja w której obydwa warunki (zwolnienie związane z rozporządzeniem oraz zwolnienie związane z ustawą) zostaną spełnione jednocześnie – w takim scenariuszu przedsiębiorca jest zwolniony zarówno z prowadzenia ewidencji w pełnym zakresie, jak i ze sporządzenia sprawozdania rocznego i wpisu do BDO.