Ulga na robotyzację to najnowszy pomysł Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Finansów, który ma wpierać rozwój innowacyjnej gospodarki. Wzorowana jest na funkcjonującej od 2016 roku uldze badawczo-rozwojowej (B+R).
Głównym założeniem ulgi na robotyzację jest umożliwienie przedsiębiorcom odliczenia do 50 procent kosztów kwalifikowanych poniesionych na robotyzację bez względu na wielkość oraz rodzaj branży. Z zapowiedzi ministerstwa wynika, że ulga zostanie wprowadzona jeszcze w 2021 roku i będzie obowiązywać przez pięć lat – umożliwić ma jak największą modernizację technologiczną polskim przedsiębiorcom oraz zachęcić ma jak największą liczbę osób do inwestycji w robotyzację.
Z ulgi na robotyzację będą mogli skorzystać zarówno podatnicy PIT, jak i CIT. Niestety, na dzień dzisiejszy nie jest znany jej finalny kształt oraz warunki zastosowania - przepisy nie zostały jeszcze opracowane. Jesteśmy jednak dobrej myśli. Z zapowiedzi ministerstwa wynika, że wprowadzenie ulgi ma przede wszystkim na celu wsparcie polskich firm na drodze do innowacyjności oraz zwiększenia konkurencyjności na arenie międzynarodowej.
Interesują Państwa aktualne zmiany w przepisach? Zachęcamy do sprawdzenia aktualności!
Ulga na robotyzację miała zostać wprowadzona w Polsce od 1 stycznia 2021 roku. Niestety do tej pory nie jest znany jej kształt oraz termin wejścia w życie.
Według zapowiedzi, ulga na robotyzację będzie obowiązywać do końca 2025 roku.
Ulga na robotyzację, tak samo jak ulga badawczo-rozwojowa, będzie ulgą kosztową. W związku z tym, podatnik będzie miał możliwość odliczenia kosztów na robotyzację w ciągu roku podatkowego, a w momencie składania rocznego zeznania podatkowego, będzie mógł dokonać dodatkowego opisu.