Zgodnie z art. 33a. ustawy o VAT, podatnicy mają możliwość dokonania rozliczenia podatku VAT od importowanych towarów bez konieczności uprzedniego uiszczenia podatku. Korzystając z uproszczonych procedur celnych, podatnik korzysta z deklaracji VAT, w ramach której uwzględnia się zarówno kwotę podatku należnego, jak i podatku naliczonego związanego z importem.
Dzięki zastosowaniu procedury uproszczonej przedsiębiorcy, którzy importują towary nie uiszczają należnego VAT przy zgłoszeniu celnym, a płacą go w momencie składania miesięcznej deklaracji podatkowej.
Różnica pomiędzy standardową procedurą a uproszczoną polega na tym, iż w pierwszym przypadku, podatnik najpierw dokonuje zapłaty podatku, a dopiero następnie może odliczyć kwotę tego podatku w deklaracji. W procedurze uproszczonej nie dochodzi natomiast do fizycznej zapłaty podatku, podatnik rozlicza podatek VAT neutralnie jako należny i naliczony w tej samej deklaracji VAT.
Jak wynika z przepisów (z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT; art. 18 UKC oraz art. 77 UKC) to dłużnik, na którym ciąży obowiązek uiszczenia cła, jest podatnikiem VAT z tytułu importu towarów, niezależnie od tego, czy działa za pośrednictwem przedstawiciela bezpośredniego lub pośredniego.
Dokumenty mogą być złożone:
Teoretycznie – od momentu wpływu zaświadczeń /oświadczeń do NUCS, a praktycznie – od momentu ich rejestracji na platformie PUESC, podatnik ma możliwość dokonywania importu towarów w tej procedurze i zachowuje to prawo do momentu wygaśnięcia ważności tych dokumentów (6 miesięcy od daty ich wydania / sporządzenia). Po upływie tego terminu podatnik nie ma już możliwości korzystania z tej procedury przy imporcie, chyba że złoży nowe, aktualne dokumenty.