Estoński CIT, nazywany inaczej ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych, to wprowadzona w 2021 roku nowa, alternatywna forma opodatkowania spółek kapitałowych. Estoński CIT stanowi sporą zachętę dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych ze względu na atrakcyjny model rozliczania oraz możliwość odroczenia zapłaty podatku do momentu wypłaty (dystrybucji) zysku ze spółki. Model estoński charakteryzuje się dodatkowo brakiem odrębnej rachunkowości podatkowej i minimalnymi obowiązkami administracyjnymi.
Główną zaletą modelu estońskiego jest pomniejszenie łącznego opodatkowania PIT i CIT w przypadku wypłaty dywidendy. W praktyce oznacza to, że podatnik zyskuje możliwość pomniejszenia płaconego przez udziałowca (akcjonariusza) PIT o zapłacony przez spółkę podatek CIT.
Interesują Państwa aktualne zmiany w przepisach? Zachęcamy do sprawdzenia aktualności!
Jak pokazują pierwsze miesiące od wprowadzenia nowej formy opodatkowania, podatnicy uznają zasady stosowania estońskiego CIT-u za skomplikowane. Jeśli myślą Państwo o wdrożeniu nowego rozwiązania w swojej firmie, Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami którzy kompleksowo zbadają Państwa sytuację. Zaproponujemy rozwiązania dostosowane do potrzeb i możliwości prowadzonego przez Państwa biznesu.
Estoński CIT wyklucza jednoczesne korzystanie z innych ulg podatkowych. Oznacza to, że podatnik nie będzie mógł skorzystać m.in.: z ulgi badawczo-rozwojowej (ulga B+R), IP BOX czy też ulgi na złe długi.
Podatnik decydując na CIT estoński, wybiera tę formę opodatkowania na okres czterech lat i ma możliwość przedłużenia go o kolejne cztery lata, jeżeli nadal spełnia wszystkie przesłanki zastosowania systemu estońskiego.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zaletą estońskiego CIT, jest przesunięcie w czasie opodatkowania dochodu spółki. Oznacza to, że dochód opodatkowany jest dopiero w momencie wykorzystania go na cele konsumpcyjne, a nie w momencie jego osiągnięcia. Jest to korzystna forma opodatkowania dla spółek, które chcą rozszerzać zakres działalności swojego przedsiębiorstwa. Należy jednak zwrócić uwagę, że w przypadku rezygnacji z tej formy opodatkowania, podatnik będzie zmuszony zapłacić podatek dochodowy za okres korzystania z estońskiego CIT, nie w wysokości 9 lub 19 procent, natomiast odpowiednio 15 lub 25 procent.