Zapraszamy do kontaktu:(+48) 22 113 14 51

Minimalny podatek dochodowy zawieszony

Podatek minimalny jest nową daniną, która została zaproponowana wraz z pakietem zmian podatkowych Polski Ład.
Autor:
Hanna Polańska
Tax Compliance Manager

Nowy podatek miałyby uiszczać podmioty z niskimi dochodami i wysokimi kosztami.

Założenia nowego podatku

Zgodnie z założeniem podatek przychodowy zapłacą spółki, a także podatkowe grupy kapitałowe, które poniosą stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych, lub będą mieć udział dochodów ze źródła przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych nie mniejszych niż 1%. Kontrowersyjny projekt miał ostatecznie wejść w życie po 31 grudnia 2022 r. O planowanych zmianach i ich konsekwencjach pisaliśmy w artykule: https://www.krgroup.pl/minimalny-podatek-dochodowy/.

Nowa danina odroczona

22 sierpnia 2022 roku Rząd przyjął nowelizację ustawy o CIT, który zawiesza przepisy o minimalnym podatku dochodowym na lata 2022-2023. Według Ministerstwa Finansów zaproponowane regulacje uwzględniają postulaty zmian pochodzące od podatników, w tym zarówno małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorców, organizacji branżowych, społecznych i zawodowych.

Poza zapowiedzianym odroczeniem podatku minimalnego, projekt nowelizacji zakłada:

  • uchylenie przepisów o tzw. "ukrytej dywidendzie";
  • zmianę przepisów w zakresie pośrednich transakcji rajowych;
  • zmianę przepisów dotyczących polskiej spółki holdingowej (PSH);
  • zmianę przepisów dotyczących opodatkowania podatkiem od przerzuconych dochodów;
  • zmianę w rozliczaniu kosztów finansowania dłużnego w kosztach podatkowych;
  • zmianę przepisów o opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.

Nowy projekt trafi do dalszych prac w sejmie.

Skrócony formularz
Zamów poradę online

Administratorem danych osobowych jest KR GROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane przetwarzamy, aby skontaktować się z Tobą, odpowiedzieć na wysłane do nas zapytanie lub przygotować wstępną ofertę. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów oraz podejmowanie działań zmierzających do zawarcia i wykonania umowy. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajduje się pod linkiem: Polityka prywatności.

usersearthmagnifiercrossmenuarrow-right