Zapraszamy do kontaktu:(+48) 22 113 14 51

Zmiany w stawkach VAT od 1 stycznia 2023 roku

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 2 grudnia 2022 r. z początkiem 2023 r. nastąpi zmian stawek VAT na niektóre towary i usługi.
Autor:
Gerard Goliasz
Senior TAX Specialist

Zgodnie z nowymi przepisami, na rok 2023 przedłużono obowiązywanie 0% stawki VAT na niektóre towary spożywcze (wymienione w poz. 1-18 załącznika 10 do ustawy o VAT), a także przedłużono do 30 czerwca 2023 r. obowiązywanie 0% stawki VAT na nieodpłatną dostawę towarów oraz świadczenie usług na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na terytorium Ukrainy (jeśli dostawy są realizowane na rzecz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, podmiotów leczniczych, jednostek samorządu terytorialnego).

Podniesiono także ze stawki 0% do 8% VAT na środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu czy podłoża do upraw.

Rozporządzenie przywraca również (z zastrzeżeniem ww. towarów usług) obniżone 1 lutego 2022 r. stawki VAT (o czym pisaliśmy tutaj: Czasowa obniżka VAT od 1 lutego)  tzw. tarczą antyinflacyjną, np. stawki 23% na paliwa.

Z treścią rozporządzenia można zapoznać się tutaj.

Przełożenie wprowadzonych zmian na praktykę firmy może w niektórych przypadkach dostarczać znaków zapytania. Zespół VAT w KR Group wspiera naszych klientów w takich przypadkach.

Plik w formacie PDF do pobrania tutaj.

Skrócony formularz
Zamów poradę online

Administratorem danych osobowych jest KR GROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane przetwarzamy, aby skontaktować się z Tobą, odpowiedzieć na wysłane do nas zapytanie lub przygotować wstępną ofertę. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów oraz podejmowanie działań zmierzających do zawarcia i wykonania umowy. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajduje się pod linkiem: Polityka prywatności.

usersearthmagnifiercrossmenuarrow-right