Nowa forma ulgi polega na dobrowolnym skorzystaniu ze zwolnienia z opłacania składek ZUS za jeden wybrany miesiąc w roku kalendarzowym. Ulga nie spowoduje przerwy w opłacaniu składek, gdyż zostaną one sfinansowane z budżetu państwa, a ciągłość ubezpieczenia wnioskodawcy zostanie zachowana.
Możliwość skorzystania z ulgi obwarowana jest warunkami i przeznaczona dla:
- mikroprzedsiębiorcy wpisanego do CEIDG, wspólników spółek cywilnych oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, bez względu na formę rozliczenia podatku dochodowego;
- przedsiębiorcy ubezpieczającego do 10 osób (siebie i 9 innych osób) - zwolnienie z miesięcznego opłacenia składek będzie dotyczyć tylko i wyłączenie składek przedsiębiorcy a nie zatrudnionych przez niego osób;
- kwota obrotu nie przekroczy 2 mln euro (z 2 ostatnich lat, przed złożeniem wniosku).
Ulga nie dotyczy:
- osób, które wykonują działalność na rzecz swojego byłego pracodawcy (weryfikacja będzie dotyczyła roku bieżącego oraz poprzedzającego złożenie wniosku);
- wspólników spółki jawnej, komandytowej, a także wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Wakacje składkowe – jak skorzystać?
Z nowego rozwiązania będzie można skorzystać raz w roku kalendarzowym składając elektroniczny wniosek RWS (wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc) za pośrednictwem swojego profilu PUE/eZUS.
ZUS nie rozpatrzy wniosków, które będą złożone:
- z konta spółki a nie konta PUE wspólnika;
- za wcześnie (np. 2 miesiące wcześniej) lub za późno (w miesiącu, którego ma dotyczyć zwolnienie).
Program przewiduje wnioskowanie z miesięcznym wyprzedzeniem o zwolnienie z opłacenia składek społecznych oraz składek na Fundusz Pracy czy Fundusz Solidarnościowy. Co ważne, ulga nie obejmuje zwolnienia z opłacania składki zdrowotnej, a więc przedsiębiorca musi pamiętać o wykonaniu przelewu do ZUS. W miesiącu uzyskania ulgi składkowej może nadal wykonywać czynności związane z prowadzeniem działalności.
Od kiedy można składać pierwsze wnioski?
W bieżącym roku pierwsze wnioski mogą zostać złożone już w listopadzie 2024 na poczet zwolnienia za grudzień 2024. Wsparcie państwa będzie udzielone w formie publicznej pomocy de minimis, w oparciu o oświadczenie przedsiębiorcy o uzyskanej dotychczas pomocy.
Akceptacja wniosków przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nastąpi automatycznie, ale ZUS będzie miał możliwość przeprowadzenia kontroli u przedsiębiorcy w celu weryfikacji prawidłowości danych umieszczonych w dokumencie.
Decyzje zostaną wydane wyłączenie w szczególnych przypadkach, takich jak:
- wniosek zostanie rozstrzygnięty tylko częściowo;
- płatnik składek nie będzie spełniał warunków do uzyskania wakacji składkowych;
- będzie prowadzone postępowanie wyjaśniające;
- Wszelkie informacje w powyższych kwestiach przedsiębiorcy będą mogli sprawdzić na swoim koncie PUE/eZUS.
Nowe przepisy zostały wprowadzone Ustawą z dnia 9 maja 2024 roku o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 863).