
Ulga Innovation Box (IP BOX) to forma preferencyjnego opodatkowania dochodów, wprowadzona w 2019 roku. Ulga skierowana jest przede wszystkim do przedsiębiorców, których dochód pochodzi z innowacyjnej działalności o charakterze badawczo-rozwojowym. Dotychczas ulga IP Box swoją największą popularność zyskała wśród programistów działających w formie jednoosobowych działalności gospodarczych.
IP Box stanowi formę preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Z ulgi mogą skorzystać zarówno podatnicy CIT, jak i PIT. W przypadku podatników podatku od osób fizycznych występuje od tej zasady jeden wyjątek - z ulgi nie mogą skorzystać podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego.
Podatnicy uprawnieni do zastosowania ulgi Innovation Box mają obowiązek prowadzenia szczegółowej ewidencji pozwalającej na wyodrębnienie przychodów i kosztów przypadających na każde kwalifikowane IP.
Interesują Cię aktualne zmiany w przepisach? Sprawdź aktualności
Ulga IP BOX została wprowadzona, aby pobudzić rynek nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań.
Najszybciej na ulgę zareagowali mikroprzedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, komercjalizujący prawa do oprogramowania komputerowego. Wśród śpiących beneficjentów ulgi znajdują się przedsiębiorcy z sektora produkcji, biotechnologii, przemysłu oraz usług.
W której grupie jesteś?
Jeśli zastanawiasz się czy spełniasz wszystkie warunki aby skorzystać z 5% stawki podatku dochodowego, skontaktuj się z nami i skorzystaj z doświadczenia ekspertów KR Group.
Nasze wsparcie:
Istnieje możliwość skorzystania z ulgi IP BOX za 2019 rok, należy jednak spełnić wszystkie obligatoryjne wymogi.
Ewidencja dla celów IP BOX nie musi być prowadzona na bieżąco - przepisy nie zawierają takiego wymogu, natomiast nie zwalnia to podatnika z obowiązku gromadzenia wszelkich informacji związanych z Innovation Box.
Nie, ulga IP BOX jest ulgą roczną. Oznacza to, że podatnik musi co miesiąc płacić standardową stawkę podatku dochodowego, a następnie wystąpić o jego zwrot.
Tak, zamiast zwrotu można wystąpić o zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań.