Zapraszamy do kontaktu:(+48) 22 113 14 51

Sukces Zespołu VAT Compliance

Kilka ostatnich lat przyniosło podatnikom VAT prowadzącym swoje biznesy w Polsce rewolucję technologiczną. Musieliśmy dostosować nasze systemy do zmieniającej się rzeczywistości prawnej, a rozliczenia VAT zaczęły wiązać się z daleko idącą automatyzacją.
Autor:
Beata Burdzińska
Senior VAT Consultant

Zastąpienie papierowych deklaracji Jednolitymi Plikami Kontrolnymi (JPK), czy odejście od tradycyjnej ewidencji podatkowej było jedynie początkiem e-rewolucji. Zmieniło się zarówno podejście do przygotowywania comiesięcznych rozliczeń, jak i zakres informacji przekazywanych organom podatkowym. Administracja Skarbowa wie o nas i naszych działalnościach coraz więcej. Tym razem jednak historia dotyczy sytuacji, w której to Ministerstwo Finansów i urząd skarbowy właściwy dla rozliczania podatku VAT w ramach szczególnej procedury One Stop Shop musiały współpracować, żeby dostosować własny system do rzeczywistości biznesowej podatników.

Jeden z naszych klientów w 2021 roku, czyli po  szeroko komentowanym Brexicie, wybrał Polskę jako tzw. kraj identyfikacji dla rozliczeń VAT od świadczonych usług w jednej z uproszczonych procedur OSS. Zgodnie z przepisami, podatnik z kraju trzeciego może rozliczać VAT w procedurze unijnej OSS od świadczonych na rzecz konsumentów usług elektronicznych w sytuacji, gdy na terytorium kraju identyfikacji  posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Niestety, w 2021 roku formularze rejestracyjne OSS nie były gotowe na Brexit. Dostępne w tamtym czasie zgłoszenia elektroniczne VIU-R przewidywały bowiem, że Wielka Brytania nadal jest członkiem UE. W ślad za rekomendacją Ministerstwa Finansów, podatnik został zarejestrowany, a siedziba została wskazana „prowizorycznie” w sekcji „Nazwa podmiotu”. Wiele okresów rozliczeniowych później, gdy stosowne formularze zostały zaktualizowane, złożyliśmy w imieniu podatnika aktualizację formularza. Nigdy jednak nie zmienił się stan faktyczny. Podatnik posiadał swoją siedzibę na terytorium Wielkiej Brytanii i lokalizacji tej przez ostatnie 2 lata nie zmienił.

Po przesłaniu do urzędu skarbowego pierwszej po dokonanej aktualizacji deklaracji OSS dostaliśmy jednak informację o jej odrzuceniu. Okazało się, że ministerialny system nie przewiduje wszystkich scenariuszy, o których mowa w przepisach znanych nam szeroko jako tzw. „Pakiet E-commerce”. Według systemu podatnik nieunijny mógł składać deklaracje tylko w procedurze OSS nieunijnej, gdyż nie mogła w nim być odnotowana informacja o stałym miejscu prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju. System był w tym zakresie nieco dziurawy i tym samym blokował deklaracje naszego klienta. Sprawa została zgłoszona do właściwej komórki Ministerstwa Finansów i po uzyskaniu opinii prawnej z Departamentu Podatku od Towarów i Usług już po tygodniu dostaliśmy informację o dostosowaniu i skutecznej aktualizacji systemu oraz potwierdzenie z samego urzędu skarbowego, że deklaracja może być złożona ponownie.

Tym razem skutecznie. Niewątpliwy sukces okraszony był jednak odrobiną stresu – co bowiem gdyby automatyzacja rozliczeń stanęła na drodze prawidłowego stosowania przepisów prawa i naszej rzeczywistości biznesowej? Gdyby nie nasza interwencja, dla podatnika skutki odrzucenia deklaracji przez system byłyby dotkliwe i bardzo kosztowne, oznaczałyby konieczność tzw. wstecznej rejestracji we wszystkich krajach członkowskich konsumpcji oraz zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę.

Skrócony formularz
Zamów poradę online

Administratorem danych osobowych jest KR GROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane przetwarzamy, aby skontaktować się z Tobą, odpowiedzieć na wysłane do nas zapytanie lub przygotować wstępną ofertę. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów oraz podejmowanie działań zmierzających do zawarcia i wykonania umowy. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajduje się pod linkiem: Polityka prywatności.

usersearthmagnifiercrossmenuarrow-right