Z dniem 31 grudnia 2024 r. ulega przedawnieniu prawo do odliczenia VAT naliczonego, które powstało we wcześniejszych latach.
31 grudnia 2024 r. ulega przedawnieniu:
- prawo do odliczenia VAT naliczonego, które powstało w roku 2020, oraz roku 2019 w przypadku transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (ICA) i mechanizmu odwrotnego obciążenia (RCh);
- zobowiązanie z tytułu nadwyżki VAT należnego nad naliczonym, którego obowiązek zapłaty powstał w roku 2019.
Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w art. 86 ust. 10, 10d, 10e i 11, może on, w myśl art. 86 ust. 13 ustawy o VAT, obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Zgodnie z art. 59 § 1 pkt 9 w zw. z art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej zasadą jest, że przedawnienie następuje z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Oznacza to, że wszelkie zobowiązania powstałe z tytułu podatku należnego w roku 2019 (z wyłączeniem grudnia, dla którego termin płatności upływa w styczniu 2020 r.) przedawniają się z końcem 2024 r.
Zalecamy weryfikację, czy wszystkie faktury dające prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony za powyżej wspomniane okresy zostały ujęte w rozliczeniach. Jednocześnie informujemy, że w przypadku konieczności złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty, wniosek ten należy złożyć do końca roku. Złożenie wniosku w kolejnym roku będzie skutkowało jego odrzuceniem (art. 79 OP).