Zapraszamy do kontaktu:(+48) 22 113 14 51

Podatkowa rewolucja w branży e-commerce

Państwa Członkowskie UE, w tym Polska stoją aktualnie przed poważnym wyzwaniem jakim jest wdrożenie założeń tzw. pakietu VAT e-commerce w krajowych przepisach podatkowych. Cel zaproponowanych zmian jest jeden – uszczelnienie systemu poboru VAT z e-handlu.
Autor:
Beata Burdzińska
Senior VAT Consultant

Przewidywane konsekwencje? Wzrosty cen zarówno samych towarów kupowanych przez serwisy sprzedażowe z krajów trzecich, jak i usług kurierskich czy logistycznych.

Zaniżana wartość przesyłek

Obecnie w większości krajów UE obowiązuje zwolnienie z opodatkowania przesyłek o niewielkiej wartości (do 22 euro) importowanych z krajów trzecich. Zbyt liberalne zasady doprowadziły w konsekwencji do rosnącej skali nadużyć na tym polu, szczególnie w dobie rozkwitu międzynarodowego handlu internetowego. Do europejskich konsumentów trafiają ogromne ilości przesyłek, których wartość jest zaniżana przez sprzedawców tak, aby możliwe było skorzystanie ze zwolnienia. VAT nie jest odprowadzany do budżetu, nawet dla droższych paczek. Szacuje się, że budżet Wspólnoty traci nawet 5 mld euro rocznie na skutek praktyk nieuczciwych sprzedawców korzystających z takich globalnych portali zakupowych jak AliExpress, Amazon, czy eBay.

Założenia pakietu e-commerce

Wprowadzenie stosownych zmian na szczeblu europejskim oraz uproszczenie systemu opodatkowania handlu internetowego stanowi priorytet Wspólnoty. Termin na krajowe wdrożenie nowych rozwiązań prawnych upływa 30 czerwca 2021 roku, a więc czasu jest niewiele. Główne założenia pakietu są następujące:

  • Zniesienie we wszystkich krajach UE zwolnienia od tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro;
  • Znaczne rozszerzenie katalogu transakcji B2C podlegających rozliczeniu za pomocą uproszczonej procedury One Stop Shop (m.in. na sprzedaż na rzecz konsumentów w UE towarów importowanych z państw trzecich w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro – w tym zakresie procedura funkcjonować będzie jako importowy OSS, tzw. Import One Stop Shop – IOSS);
  • Wprowadzenie zwolnienia z VAT dla importu towarów spoza UE w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro, jeżeli VAT będzie deklarowany i rozliczany w IOSS;
  • Przeniesienie obowiązku poboru i zapłaty VAT na podatników tj. platformy handlowe ułatwiające dostawy towarów na terytorium UE od określonych transakcji realizowanych za ich pośrednictwem.  

Obowiązek odprowadzenia VAT

W praktyce najpoważniejsze zmiany dotkną zatem platformy sprzedażowe, które w określonych przypadkach zostaną obciążone obowiązkiem odprowadzenia VAT za sprzedawców, którzy zazwyczaj nie mają siedziby na terytorium UE, co stanowi główne źródło problemów fiskusa w procesie egzekucji należnej daniny. Ponadto zdecydowanie łatwiej będzie dochodzić należności od jednego podmiotu, zamiast od kilkudziesięciu drobnych dostawców spoza terytorium UE. Ma to zwiększyć efektywność administracji skarbowej, a polskie Ministerstwo Finansów wskazuje, że dzięki projektowanym zmianom wpływy do krajowego budżetu mogą wzrosnąć nawet o ok. 1,2 mld rocznie. W ocenie MF takie platformy sprzedażowe dysponują znacznie większymi zasobami niż dostawcy bazowi (sprzedawcy), dzięki czemu będzie im dużo łatwiej sprostać stawianym wymaganiom.

Nowe obowiązki od 1 lipca 2021 roku mogą dotyczyć także firm kurierskich czy poczty, które od przesyłek o wartości do 150 euro będą musiały pobrać i odprowadzić należny VAT, w sytuacji, gdy dostawca towaru nie zdecyduje się na skorzystanie z IOSS. Wiązać się to będzie również z dodatkowymi obowiązkami natury administracyjnej, jak chociażby prowadzenie specjalnej ewidencji importowej.

One Stop Shop

W myśl unijnych przepisów zmodyfikowana i rozszerzona zostanie procedura specjalna MOSS, co pozwoli znacznie uprościć także podatkowe zobowiązania unijnych podmiotów prowadzących sprzedaż internetową. Wszystko dzięki nowej procedurze One Stop Shop (OSS), dzięki której, jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy, podatnicy świadczący określone usługi lub dokonujący dostaw na rzecz konsumentów w UE, nie będą musieli rejestrować się do celów podatku VAT we wszystkich krajach Wspólnoty, w których znajdują się ich odbiorcy. Zamiast tego podatek VAT należny od tych transakcji będą mogli zadeklarować i zapłacić w jednym, wybranym państwie członkowskim.

Rewolucja w e-handlu

Podsumowując, nowy rok przyniesie dla wszystkich podmiotów działających w branży e-commerce prawdziwą rewolucję. Eksperci już dziś zapowiadają wzrosty cen zarówno samych towarów kupowanych przez serwisy sprzedażowe z krajów trzecich, jak i usług kurierskich czy logistycznych. Zmiany są jednak szeroko oczekiwane zarówno przez strażników krajowych budżetów, jak i samych sprzedawców internetowych, których podatkowa egzystencja powinna być wkrótce znacznie łatwiejsza.

Projekt polskich przepisów został aktualnie przekazany do konsultacji społecznych. Uwagi można zgłaszać do 19 listopada 2020 roku. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca 2021 roku.

Skrócony formularz
Zamów poradę online

Administratorem danych osobowych jest KR GROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane przetwarzamy, aby skontaktować się z Tobą, odpowiedzieć na wysłane do nas zapytanie lub przygotować wstępną ofertę. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów oraz podejmowanie działań zmierzających do zawarcia i wykonania umowy. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajduje się pod linkiem: Polityka prywatności.

usersearthmagnifiercrossmenuarrow-right