Zapraszamy do kontaktu:(+48) 22 113 14 51

Podatek od nadmiarowych zysków

Pod koniec września 2022 roku rząd zapowiedział wprowadzenie nowego podatku, który obejmie duże firmy w Polsce, które posiadają nadmierne zyski.
Autor:
Hanna Polańska
Tax Compliance Manager

Publicystycznie określany jako „Podatek Sasina” ma na celu częściowe sfinansowanie pomocy Polakom w obliczu wzrostu cen energii i jest, przynajmniej w teorii, polskim odpowiednikiem dyskutowanego na poziomie unijnym tzw. windfall tax.

Z dotychczasowych wypowiedzi wynika, że podatkiem najprawdopodobniej objęci będą wszystkie duże przedsiębiorstwa (czyli podmioty przekraczające 50 mln euro przychodu). Sam podatek ma wynosić 50 proc. od nadmiarowych zysków osiągniętych wskutek nadwyżki marży. Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin twierdzi, że dzięki daninie do budżetu trafi ponad 13,5 mld złotych.

Kto zapłaci nowy podatek?

Nie wiemy jeszcze jakie spółki zostaną objęte daniną. Zapowiadany podatek od nadmiarowych zysków na chwilę obecną jest tylko zapowiedzią medialną - nie konkretnego projektu przepisów, stąd jest zbyt wcześnie na jego merytoryczną analizę. Wstępne wyliczenia mówią o tym, że 10 mld zł zapłaci 5 dużych państwowych spółek takich jak: PGNiG, PKN Orlen, JSW, PGE czy KGHM. Pozostałe 3,5 mld zł zapłacą banki, a także duże prywatne biznesy notowane na warszawskiej giełdzie.

Propozycja nowego podatku budzi wiele kontrowersji. Rodzi m.in. pytania o czas nakładania nowych podatku w trakcie trwającego roku podatkowego. Projekt ustawy w spawie podatku od nadmiarowych zysków został już złożony. Zgodnie z informacjami przekazywanymi w mediach może być rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów.

Skrócony formularz
Zamów poradę online

Administratorem danych osobowych jest KR GROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane przetwarzamy, aby skontaktować się z Tobą, odpowiedzieć na wysłane do nas zapytanie lub przygotować wstępną ofertę. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów oraz podejmowanie działań zmierzających do zawarcia i wykonania umowy. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajduje się pod linkiem: Polityka prywatności.

usersearthmagnifiercrossmenuarrow-right