Zapraszamy do kontaktu:(+48) 22 113 14 51

Obowiązkowy KSeF przesunięty

Czy termin wejścia w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) przesunięty został na początek 2024 roku? Tak wynika z projektu decyzji Rady Unii Europejskiej, zezwalającej Polsce na wprowadzenie obligatoryjnego systemu.
Autor:
Gerard Goliasz
Senior TAX Specialist

Dokument nie został jeszcze formalnie przyjęty i będzie podlegał jeszcze konsultacjom przez Ecofin (unijna Rada ds. Gospodarczych i Finansowych), jednak mało prawdopodobne jest aby na tym etapie zostały wprowadzone jakieś zmiany.

Istotna zmiana, w porównaniu do projektu decyzji zaproponowanego przez Komisję Europejską w marcu, dotyczy planowanego okresu obowiązywania decyzji — ma ona być stosowana od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2026 r. Po tym okresie, Polska będzie mogła wystąpić o przedłużenie KSeF.

Nadal nie został opublikowany projekt polskiej ustawy wprowadzającej obowiązkowy KSeF i zawierać będzie szczegółowe regulacje m.in. w zakresie objęcia tym obowiązkiem podmiotów zagranicznych. Zgodnie z projektem decyzji Rady UE obowiązek ten ma dotyczyć podmiotów z siedzibą w Polsce. Tak długo jak nie będzie polskiej ustawy, nie wiadomo, czy obowiązkiem tym nie zostaną objęci również podatnicy posiadający stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium Polski, a może nawet zarejestrowani wyłącznie do celów VAT w Polsce.

Pomimo, prawdopodobnego przedłużenia czasu na wdrożenie obowiązkowego KSeF rekomendujemy, aby podatnicy już teraz zaplanowali przygotowania z odpowiednim wyprzedzeniem -  proces przygotowawczy będzie bardzo złożony i wymagać będzie stworzenia nie tylko zaplecza technicznego ale i dostosowania procesów wystawiania faktur.

Z treścią projektu decyzji Rady UE, możecie Państwo zapoznać się tutaj

Skrócony formularz
Zamów poradę online

Administratorem danych osobowych jest KR GROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane przetwarzamy, aby skontaktować się z Tobą, odpowiedzieć na wysłane do nas zapytanie lub przygotować wstępną ofertę. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów oraz podejmowanie działań zmierzających do zawarcia i wykonania umowy. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajduje się pod linkiem: Polityka prywatności.

usersearthmagnifiercrossmenuarrow-right