Zapraszamy do kontaktu:(+48) 22 113 14 51

KSeF okiem eksperta Tech: Korzyści automatyzacji procesu księgowania faktur

W dobie cyfrowej transformacji powstał unijny projekt „ViDA – VAT in the Digital Age” (VAT w erze cyfrowej).
Autor:
Nicola Budzeniusz
Business Analyst

Rosnąca liczba innowacji technologicznych sprawia, że przedsiębiorstwa szukają sposobów na usprawnienie swoich procesów, zwiększenie efektywności i redukcję kosztów przy jednoczesnym dopasowaniu się do zmian w prawie.

Korzyści automatyzacji procesu księgowania faktur

Jednym z takich rozwiązań jest wykorzystanie e-fakturowania do automatyzacji procesu obiegu i księgowania faktur zakupu. Jakie konkretne korzyści dla przedsiębiorstw można wskazać?

  1. Mniejsze ryzyko błędów: E-faktury pozwalają na zautomatyzowane wprowadzanie danych do systemu księgowego, co zmniejsza ryzyko błędów ludzkich związanych z przepisywaniem danych z faktury. Schema FA(2) zakłada istnienie pól obowiązkowych, opcjonalnych oraz fakultatywnych, dlatego w momencie, w którym podatnik pomyli się bądź zapomni wypełnić pola obowiązkowego, system odrzuci fakturę, dając możliwość jej poprawienia.
  2. Automatyzacja księgowania faktur: System e-fakturowania umożliwia zastosowanie mechanizmów, które automatycznie dokonują przypisania miejsca powstawania kosztów zgodnie z wcześniej określonymi regułami.
  3. Oszczędność kosztów: Eliminacja kosztów związanych z drukiem, dostawą i przechowywaniem papierowych faktur (jako, że ustawodawca zwalnia podatnika z obowiązku przechowywania faktur) może przynieść znaczące oszczędności.
  4. Łatwiejsze zarządzanie dokumentami: E-faktury przechowywane są elektronicznie, co ułatwia ich zarządzanie, archiwizację i wyszukiwanie. Każda wystawiona faktura ustrukturyzowana posiada unikalny numer KSeF, którą można znaleźć w scentralizowanym systemie. Z tego powodu KSeF nie przewiduje duplikatów faktur, ponieważ technicznie nie ma możliwości ich zgubienia.

Automatyzacja a bezpieczeństwo

Automatyzacja procesu obiegu i księgowania faktur zakupu wymaga odpowiednich zabezpieczeń, takich jak bezpieczeństwo przetwarzanych danych oraz zabezpieczenia przed nieautoryzowanym dostępem. Należy dokładnie przeanalizować obowiązujące w firmie procesy biznesowe oraz uwzględnić w nich obligatoryjne wymagania prawne wynikające z powstania KSeF-u.

Schema Fa(2), czyli ustrukturyzowane elementy faktury zawiera także nieobowiązkowe dodatkowe pola, w których można wykorzystać skróty, opisy, ciągi znaków ustalone z kontrahentem, aby móc łatwo skategoryzować faktury wedle potrzeb.

Konieczne będzie zadbanie o jakość podawanych danych, aby były zgodne z formatami akceptowanymi przez schemat e-faktury. Końcowym plikiem, który zostaje przesłany do KSeFu jest plik w formacie XML. Ponieważ XML tworzony jest według określonej struktury logicznej, podanie np. daty w nieodpowiednim formacie (regułą jest YYYY-MM-DD) spowoduje odrzucenie faktury przez system.

Rozwiązania informatyczne

Na rynku dostępne są rozwiązania, które pomagają wprowadzać dane w bardziej przyjaznym formacie pliku excelowego. Istnieje możliwość uzupełnienia i wysłania wielu faktur jednocześnie, a także natychmiastowe przeprowadzenie testów technicznych i logicznych. Funkcjonalność ta zwraca informację czy dane zostały poprawnie wprowadzone oraz czy i ewentualnie, gdzie znajdują się nieprawidłowości.

Istnieją na rynku również rozwiązania integrujące KSeF z systemami przeznaczonymi do obiegu faktur kosztowych oraz ich księgowania. Wraz z przyjaznym interfejsem, regułami podziału faktur i rozszerzonymi opcjami wyszukiwania zmiany procesowe na obieg faktur połączony z KSeF może być zmianą na plus w przedsiębiorstwie. 

Skrócony formularz
Zamów poradę online

Administratorem danych osobowych jest KR GROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane przetwarzamy, aby skontaktować się z Tobą, odpowiedzieć na wysłane do nas zapytanie lub przygotować wstępną ofertę. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów oraz podejmowanie działań zmierzających do zawarcia i wykonania umowy. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajduje się pod linkiem: Polityka prywatności.

usersearthmagnifiercrossmenuarrow-right