Zapraszamy do kontaktu:(+48) 22 113 14 51

KSeF - nowa data wprowadzenia już wkrótce

Ministerstwo Finansów zakończyło pierwszy etap konsultacji dotyczących rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).
Autor:
Monika Goździewska
Senior VAT Manager

1 marca 2024 r. zakończyły się prowadzone przez Ministerstwo Finansów (MF) konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). W trakcie konsultacji środowiska przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych oraz branży IT, zgłaszały wiele postulatów oraz problemów, związanych z KSeF.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:

  • Wprowadzenie możliwości dobrowolnego wystawiania faktur w KSeF również dla konsumentów (B2C).
  • Niejasności związane z obowiązkiem podawania numeru KSeF faktury lub zbiorczego identyfikatora płatności (ID) dokonując zapłaty za faktury wystawione w KSeF – w przypadku przedsiębiorców zagranicznych oraz w sytuacji stosowania innych instrumentów płatniczych.
  • Koncepcja wprowadzenia początkowej fazy KSeF w trybie offline -  polegałoby to na wystawieniu faktury offline i przesłanie jej do KSeF w terminie późniejszym (np. kilku dni). Przedstawiciele Ministerstwa Finansów uznali to rozwiązanie za warte rozważenia. Mogłoby ono zmniejszyć obciążanie systemu i pozwolić na jego odpowiednie dostosowanie oraz poprawę ewentualnych błędów w trakcie jego działania.
  • Potrzeba wydania wiążących objaśnień prawa w związku z wprowadzeniem KSeF. MF zapowiedziało wydanie objaśnień dotyczące stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej (FE). Zgodnie z przepisami podmioty zarejestrowane w Polsce do VAT, ale nie posiadające tu stałego miejsca prowadzenia działalności, nie muszą przystępować do KSeF. W praktyce powstają jednak wątpliwości, jak należy rozumieć definicję FE.
  • Kwestia czy będą zmiany w schemie faktury KSeF. Pomimo sygnałów ze strony  Ministerstwa Finansów, że nie zamierza ono dokonywać jej zmian, sprawa nie jest do końca przesądzona.
  • Pojawiały się też postulaty dotyczące terminu wprowadzenia obowiązkowego KSeF. Terminy proponowane przez zainteresowanych rozkładały się pomiędzy czerwcem a wrześniem 2025 roku.

Zgodnie z zapowiedziami, Ministerstwo Finansów ma podać nowy termin wejścia w życie KSeF na przełomie kwietnia i maja 2024, po analizie wyników audytu i konsultacji. W okresie czerwiec-lipiec 2024 mają być natomiast gotowe projekty zmian w przepisach.

Chcielibyśmy podkreślić, że implementacja systemu i jego elementów jest bardzo czasochłonna.

Zachęcamy zatem Państwa, aby nie odkładać pracy na kolejne miesiące i kontynuować dostosowanie swojej organizacji do wymogów KSeF.

Skrócony formularz
Zamów poradę online

Administratorem danych osobowych jest KR GROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane przetwarzamy, aby skontaktować się z Tobą, odpowiedzieć na wysłane do nas zapytanie lub przygotować wstępną ofertę. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów oraz podejmowanie działań zmierzających do zawarcia i wykonania umowy. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajduje się pod linkiem: Polityka prywatności.

usersearthmagnifiercrossmenuarrow-right