1 marca 2024 r. zakończyły się prowadzone przez Ministerstwo Finansów (MF) konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). W trakcie konsultacji środowiska przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych oraz branży IT, zgłaszały wiele postulatów oraz problemów, związanych z KSeF.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:
- Wprowadzenie możliwości dobrowolnego wystawiania faktur w KSeF również dla konsumentów (B2C).
- Niejasności związane z obowiązkiem podawania numeru KSeF faktury lub zbiorczego identyfikatora płatności (ID) dokonując zapłaty za faktury wystawione w KSeF – w przypadku przedsiębiorców zagranicznych oraz w sytuacji stosowania innych instrumentów płatniczych.
- Koncepcja wprowadzenia początkowej fazy KSeF w trybie offline - polegałoby to na wystawieniu faktury offline i przesłanie jej do KSeF w terminie późniejszym (np. kilku dni). Przedstawiciele Ministerstwa Finansów uznali to rozwiązanie za warte rozważenia. Mogłoby ono zmniejszyć obciążanie systemu i pozwolić na jego odpowiednie dostosowanie oraz poprawę ewentualnych błędów w trakcie jego działania.
- Potrzeba wydania wiążących objaśnień prawa w związku z wprowadzeniem KSeF. MF zapowiedziało wydanie objaśnień dotyczące stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej (FE). Zgodnie z przepisami podmioty zarejestrowane w Polsce do VAT, ale nie posiadające tu stałego miejsca prowadzenia działalności, nie muszą przystępować do KSeF. W praktyce powstają jednak wątpliwości, jak należy rozumieć definicję FE.
- Kwestia czy będą zmiany w schemie faktury KSeF. Pomimo sygnałów ze strony Ministerstwa Finansów, że nie zamierza ono dokonywać jej zmian, sprawa nie jest do końca przesądzona.
- Pojawiały się też postulaty dotyczące terminu wprowadzenia obowiązkowego KSeF. Terminy proponowane przez zainteresowanych rozkładały się pomiędzy czerwcem a wrześniem 2025 roku.
Zgodnie z zapowiedziami, Ministerstwo Finansów ma podać nowy termin wejścia w życie KSeF na przełomie kwietnia i maja 2024, po analizie wyników audytu i konsultacji. W okresie czerwiec-lipiec 2024 mają być natomiast gotowe projekty zmian w przepisach.
Chcielibyśmy podkreślić, że implementacja systemu i jego elementów jest bardzo czasochłonna.
Zachęcamy zatem Państwa, aby nie odkładać pracy na kolejne miesiące i kontynuować dostosowanie swojej organizacji do wymogów KSeF.