Zapraszamy do kontaktu:(+48) 22 113 14 51

Doprecyzowanie przepisów w zakresie wystawiania faktur zaliczkowych od 1 września

Podatnicy VAT nie mają już obowiązku wystawienia faktur zaliczkowych, jeżeli całość lub część zapłaty otrzymali w tym samym miesiącu, w którym dokonali czynności, na poczet których ją otrzymali – tak wynika z obowiązującego od 1 września art. 106b ust. 1a ustawy o VAT.
Autor:
Gerard Goliasz
Senior TAX Specialist

Od powyższej generalnej zasady przewidziano jednak wyjątki.

Zgodnie z art. 106b ust. 1b ustawy o VAT, faktury zaliczkowe nadal trzeba będzie wystawiać w przypadkach, o których mowa w art. 106i ust. 3-8 ustawy o VAT, tj. np.:w przypadku świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych dla podatników, dostawy książek drukowanych, rozliczenia zwrotów wydawnictw czy opakowań albo żądanie klienta.

W przypadku skorzystania przez podatnika z możliwości niewystawienia faktury zaliczkowej, wystawiona przez podatnika faktura końcowa powinna zawierać datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi i datę otrzymania zaliczki, jeżeli taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.

Jeśli podatnik, wystawiać będzie faktury zaliczkowe, zobligowany jest do umieszczenia na fakturze końcowej numery identyfikujące poprzednie faktury w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF), a w przypadku faktur innych niż faktury ustrukturyzowane - numery poprzednich faktur.

Zmiany te mają charakter doprecyzowujący, ponieważ stanowisko organów skarbowych w tym zakresie już od dłuższego czasu było zbieżne z nowymi przepisami. Doprecyzowanie przepisów należy jednak ocenić pozytywnie, gdyż likwidują w tym zakresie niepewność podatników.

Skrócony formularz
Zamów poradę online

Administratorem danych osobowych jest KR GROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane przetwarzamy, aby skontaktować się z Tobą, odpowiedzieć na wysłane do nas zapytanie lub przygotować wstępną ofertę. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów oraz podejmowanie działań zmierzających do zawarcia i wykonania umowy. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajduje się pod linkiem: Polityka prywatności.

usersearthmagnifiercrossmenuarrow-right