Zapraszamy do kontaktu:(+48) 22 113 14 51

Zmiana sposobu raportowania danach w pliku JPK w rozliczeniach za styczeń 2023 r.

Zmiany wprowadzone przez Rozporządzenie Ministra Finansów z 22 grudnia 2022 r. mają głównie charakter doprecyzowujący.
Autor:
Gerard Goliasz
Senior TAX Specialist

Najistotniejszą zmianą wprowadzoną przez Rozporządzenie Ministra Finansów jest wskazanie, w jaki sposób należy raportować dokumenty zbiorcze. Jest to odstąpienie od dotychczasowej reguły, zgodnie z którą faktury i dokumenty powinny być ujmowane według daty powstania obowiązku podatkowego, co było niemożliwe do zrealizowania w przypadku dokumentów zbiorczych, w których poszczególne transakcje miały różne daty powstania obowiązku podatkowego.

W nowelizacji Rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług, wprowadzono rozwiązanie, które polega na tym, iż w przypadku transakcji wykazywanych w ewidencji na podstawie dokumentów zbiorczych, powinny być one ujmowane według daty ostatniego zdarzenia objętego tym dokumentem.

Z treścią nowelizacji ww. rozporządzenia można zapoznać się tutaj.

Skrócony formularz
Zamów poradę online

Administratorem danych osobowych jest KR GROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane przetwarzamy, aby skontaktować się z Tobą, odpowiedzieć na wysłane do nas zapytanie lub przygotować wstępną ofertę. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów oraz podejmowanie działań zmierzających do zawarcia i wykonania umowy. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajduje się pod linkiem: Polityka prywatności.

usersearthmagnifiercrossmenuarrow-right