Zapraszamy do kontaktu:(+48) 22 113 14 51

VAT Brexit? Jeszcze nie w 2020.

31 stycznia Wielka Brytania opuściła UE na podstawie umowy z Unią Europejską. Twardego Brexitu nie będzie. Przynajmniej przez kolejne 11 miesięcy, tj. do końca 2020 r. potrwa okres przejściowy.
Autor:
Gerard Goliasz
Senior TAX Specialist

Wielka Brytania będzie nadal uczestniczyć we wspólnym rynku i unii celnej – regulacje w tym zakresie pomiędzy UE, a Wielką Brytanią pozostaną bez zmian. Z punktu widzenia przedsiębiorców, istotne staje się wykorzystanie najbliższych miesięcy na przygotowanie się do wyjścia z unii celnej.

Chwilowo bez turbulencji

Po okresie przejściowym, przedsiębiorca z Wielkiej Brytanii podlegający rejestracji dla celów VAT w PL, chcący wykonywać działalność opodatkowaną VAT na terytorium Polski, zostanie zobowiązany do ustanowienia przedstawiciela podatkowego, bez którego nie rozliczy podatku VAT.

Zadaniem przedstawiciela podatkowego jest:

• wykonywanie obowiązków przedsiębiorcy w zakresie rozliczania podatku (sporządzanie deklaracji podatkowych oraz informacji podsumowujących),

• prowadzenie i przechowywanie dokumentacji w tym ewidencji na potrzeby rozliczeniowe.

Dotychczasowe zasady i okres przejściowyFirma Beauty XYZ, z siedzibą w Wielkiej Brytanii nabywa w Polsce towary kosmetyczne, które następnie sprzedaje zarówno w Polsce jak i do innych państw UE (w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów). W związku z tym, obowiązkiem firmy Beauty XYZ jest:

• rejestracja VAT w Polsce
• cykliczne rozliczenia podatku we właściwej deklaracji VAT
• ewentualna zapłata zobowiązania z tytułu podatku VAT

Co z działalnością firmy w Polsce od 1 stycznia 2021?

Wg. stanu prawnego obowiązującego na dzień 1.02.2020 firma Beauty XYZ chcąc dalej operować w Polsce po okresie przejściowym, zobowiązana jest do zawarcia umowy o przedstawicielstwo podatkowe.

Przedstawiciel podatkowy odpowiada solidarnie z podmiotem w Wielkiej Brytanii (w tym przypadku z firmą Beauty XYZ) za zobowiązanie podatkowe, które przedstawiciel podatkowy rozlicza w imieniu i na rzecz tego podmiotu.

Przedłużenie okresu przejściowego?

Równocześnie trudno określić w jaki sposób zachowa się polski ustawodawca po zakończeniu okresu przejściowego. Niejasne jest m.in. czy zostaną wprowadzone przepisy przejściowe dla podmiotów z Wielkiej Brytanii, czy podmioty te będą zobligowane do przedstawicielstwa podatkowego. W czarnym scenariuszu mogłoby dojść nawet do wyrejestrowania podmiotów z UK. Ponieważ warunkiem rejestracji dla celów VAT podmiotów z krajów trzecich jest ustanowienia przedstawiciela podatkowego. Jeżeli działasz w Polsce i nie chcesz zostać wyrejestrowany powinieneś po okresie przejściowym złożyć do właściwego urzędu skarbowego umowę o przedstawicielstwo podatkowe.

Skrócony formularz
Zamów poradę online

Administratorem danych osobowych jest KR GROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane przetwarzamy, aby skontaktować się z Tobą, odpowiedzieć na wysłane do nas zapytanie lub przygotować wstępną ofertę. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów oraz podejmowanie działań zmierzających do zawarcia i wykonania umowy. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajduje się pod linkiem: Polityka prywatności.

usersearthmagnifiercrossmenuarrow-right