KR GROUP

Odkryj nowoczesny sposób opodatkowania spółek kapitałowych

CIT estoński pozwala na efektywne odroczenie płacenia podatku przy założeniu reinwestowania dodatkowych środków w rozwój przedsiębiorstwa.

Estoński CIT

Estoński CIT,  nazywany inaczej ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych to wprowadzona w 2021 roku nowa, alternatywna forma opodatkowania spółek kapitałowych. Estoński CIT stanowi sporą zachętę dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych ze względu na atrakcyjny model rozliczania oraz możliwość odroczenia zapłaty podatku do momentu wypłaty (dystrybucji) zysku ze spółki. Dodatkowo model estoński charakteryzuje się brakiem odrębnej rachunkowości podatkowej i minimalnymi obowiązkami administracyjnymi.

CIT estoński w pigułce:

brak podatku, tzn. odroczenie zapłaty podatku do momentu wypłaty zysku ze spółki
ograniczenie obowiązków administracyjnych
stosowanie przepisów Ustawy o rachunkowości

Dla kogo?

Estoński CIT adresowany jest do mikro, małych i średnich spółek kapitałowych, których przychody nie przekraczają 100 mln zł. Z nowych zasad opodatkowania mogą skorzystać spółki, w których udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne.

Nie są to jednak jedyne warunki, które należy spełnić aby skorzystać z tej formy opodatkowania. Z estońskiego CIT, będą mogli skorzystać podatnicy, którzy spełnią wszystkie przesłanki uregulowane w art. 28j ust.1 ustawy o CIT, tj.:
mikro, małe i średnie spółki kapitałowe, których łączenie przychody z działalności nie przekraczają 100 mln zł, przy czym przychody te są liczone z uwzględnieniem kwoty należnego VAT,
udziałowcami w spółce są wyłącznie osoby fizyczne,
podatnik nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki,
podatnik zatrudnia co najmniej 3 osoby z wyłączeniem udziałowców (akcjonariuszy),
przychody pasywne nie przewyższają przychodów z działalności operacyjnej,
spółka nie sporządza za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR,
podatnik złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.
Katarzyna_team
Katarzyna Adamowicz
Head of Tax
t: (+48) 22 262 81 29
@ k.adamowicz@krgroup.pl
element_slider

Dlaczego warto?

Główną zaletą modelu estońskiego jest pomniejszenie łącznego opodatkowania PIT i CIT w przypadku wypłaty dywidendy. W praktyce oznacza, to że podatnik zyskuje możliwość pomniejszenia płaconego przez udziałowca (akcjonariusza) PIT o zapłacony przez spółkę podatek CIT.

Oferta KR Group

Jak pokazują pierwsze miesiące od wprowadzenia nowej formy opodatkowania, podatnicy uznają zasady stosowania estońskiego CITu za skomplikowane. Jeśli myślisz o wdrożeniu nowego rozwiązania w swojej firmie, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Kompleksowo zbadamy Twoją sytuację, a zaproponowane rozwiązania dostosujemy do potrzeb i możliwości prowadzonego przez Ciebie biznesu.

FAQ

Czy podatnik korzystający z estońskiego CIT może dodatkowo skorzystać z ulg na innowacje?
Przez jaki okres czasu podatnik może korzystać z estońskiego CIT?
Czy estoński CIT jest korzystniejszą formą opodatkowania niż opodatkowanie klasycznym podatkiem dochodowym?
Estoński CIT wyklucza jednoczesne korzystanie z innych ulg podatkowych. Oznacza to, że podatnik nie będzie mógł skorzystać m.in. z ulgi badawczo-rozwojowej, IP Box czy też ulgi na złe długi.
Podatnik decydując na CIT estoński, wybiera tę formę opodatkowania na okres czterech lat i ma możliwość przedłużenia go o kolejne cztery lata, jeżeli nadal spełnia wszystkie przesłanki zastosowania systemu estońskiego.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, natomiast zaletą estońskiego CIT, jest przesunięcie w czasie opodatkowania dochodu spółki. Oznacza to, że dochód jest opodatkowany dopiero w momencie wykorzystania go na cele konsumpcyjne, nie natomiast w momencie jego osiągniecia. Jest to zatem korzystna forma opodatkowania dla spółek, które chcą rozszerzać zakres działalności swojego przedsiębiorstwa. Należy jednak zwrócić uwagę, że w przypadku rezygnacji z tej formy opodatkowania, podatnik będzie zmuszony zapłacić podatek dochodowy za okres korzystania z estońskiego CIT, ponadto nie w wysokości 9 lub 19 procent, natomiast odpowiednio 15 lub 25 procent.

Aktualności

IP BOX dla sektora gamingowego w Polsce
Rynek gier w Polsce z każdym rokiem przybiera coraz większe rozmiary. Jego wartość wyliczana jest na miliardy złotych. Sama firma CD-Project Red, gigant branży gamedev, wyceniana jest na 36 mld zł. Stale rozwijająca się technologia, wzrost liczby konsol oraz łatwy dostęp do urządzeń sprawiają, że rynek gier z całą pewnością będzie rósł w siłę. Co
Czy CIT estoński i IP BOX idą w parze?
Ustawodawca od kilku lat - z mniejszym lub większym sukcesem – próbuje „ulżyć” przedsiębiorcom w ich niedoli podatkowej. W jednym miejscu lekko poluzuje więzy fiskalne, w innych nieco zaciśnie. Najbardziej głośnymi i doniosłymi projektami obniżenia podatków są wprowadzana w roku 2019 instytucja IP BOX, oraz obecnie hucznie zapowiadany Estoński podatek dochodowy. Firmy z branży badawczo-
Estoński CIT
Projekt ustawy wprowadzający tzw. Estoński CIT, czyli alternatywę dla klasycznego rozliczenia, trafił do prekonsultacji. Zamierzeniem Ministerstwa Finansów jest ułatwienie podmiotom budowy kapitału, dzięki wewnętrznym funduszom. Docelowo CIT Estoński ma uodpornić przedsiębiorstwa na ewentualne kryzysy, pomóc w zwiększeniu liczby miejsc pracy i produktywności, a w efekcie przyczynić się do wzrostu konkurencyjności polskich firm. Zgodnie z propozycją

Chcesz wycenić wybraną usługę?

Wypełnij formularz, a my błyskawicznie sporządzimy wstępną ofertę.
  • - Wybierz państwo -
  • Polska
  • Czechy
  • Węgry
  • Rumunia
- Wybierz państwo -
Pole wymagane
Pole wymagane
Firma / Instytucja
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Miejscowość
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Stanowisko
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Imię
Pole wymagane
Pole wymagane
Nazwisko
Pole wymagane
Pole wymagane
Telefon (z numerem kierunkowym)
Pole wymagane
Pole wymagane
Adres email
Pole wymagane
Pole wymagane
Wpisz treść wiadomości...
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!

Administratorem danych osobowych jest KR GROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane przetwarzamy, aby skontaktować się z Tobą, odpowiedzieć na wysłane do nas zapytanie lub przygotować wstępną ofertę. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów oraz podejmowanie działań zmierzających do zawarcia i wykonania umowy. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajduje się pod linkiem: Polityka prywatności.

Kontakt

Potrzebujesz więcej informacji? 
Sprawdź kontakt do poszczególnych biur w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej.
Copyright © 2021 KR Group