Zapraszamy do kontaktu:(+48) 22 113 14 51

„Proszę wypełnić formularz" - czyli problemy z deklaracją VAT-7 za lipiec 2018

Państwa spółka chciałaby wnioskować o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym w ramach bieżącej deklaracji? Jeśli tak to musicie wiedzieć, że złożenie prawidłowej deklaracji VAT-7 za lipiec 2018 może być „trochę“ bardziej problematyczne, niż mogłoby się to wydawać.
Autor:
KR Group

W obecnej chwili złożenie deklaracji VAT-7 z wykazaną kwotą do zwrotu na rachunek bankowy podatnika w terminie 60 dni nie jest takie proste. Wydaje się, że nie udało się nawet w najmniejszym stopniu przewidzieć wpływu, jaki będzie miał obowiązujący od lipca 2018 split payment. A wszystko to za sprawą nowych formularzy podatkowych.

2 miesiące przed wejściem w życie mechanizmu podzielonej płatności w Polsce, w maju 2018 r., Minister Finansów opublikował rozporządzenie wprowadzające nowe formularze podatkowe obowiązujące od rozliczenia za lipiec 2018 r.

Niestety, do formularzy wkradło się wiele błędów. Nasi eksperci w KR Group poniżej przedstawiają jedynie kilka spośród wszystkich dotychczas zidentyfikowanych.

Z perspektywy obowiązujących przepisów podmiot, który chciałby wystąpić o zwrot na rachunek bankowy nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym w terminie 60 dni nie ma możliwości zawnioskować o zwrot VAT w taki sposób, jak to miało miejsce w przypadku poprzednich wersji formularzy. Wynika to z faktu, że deklaracja VAT-7 wymusza w takiej sytuacji dołączenie wniosku VAT-ZZ, który co do zasady powinien być składany do urzędu skarbowego wyłącznie w sytuacjach wprost określonych w ustawie o VAT. W rezultacie, uzyskanie zwrotu podatku VAT w terminie 60 dni wiąże się z koniecznością dołączenia elementu, którego w ogóle nie powinno się w tym przypadku składać.

Kolejna niespodzianka pojawia się przy tzw. deklaracjach „zerowych”. Okazuje się bowiem, że część obligatoryjnych pól deklaracji VAT-7 jest zablokowana do edycji – m.in. pola zawierające dane do kontaktu. Teoretycznie ograniczenie liczby pól do uzupełnienia powinno być dobrą nowiną dla podatników, jednak nie w przypadku, gdy urzędy skarbowe odmawiają zaakceptowania takich formularzy podatkowych. Dodatkowo, formularze nie zawierają pola z numerem REGON. Przypuszczamy, że Ministerstwo Finansów nie zrobiło tego przypadkowo i z całą pewnością takie posunięcie stanowi część jakiegoś większego zamysłu, o którym póki co nic nam nie wiadomo.

KR Group już na początku miesiąca zwróciło się do Ministra Finansów z prośbą o wyjaśnienie powstałej sytuacji, jednak dotychczas nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi.

Jeśli Państwa spółka znajduje się w tej niecodziennej sytuacji lub uznaliście Państwo, że to najlepszy moment aby zasięgnąć rady profesjonalistów, eksperci KR Group chętnie Państwu pomogą.

Aktualizacja 21/08/2018

Mamy dobre informacje dla podatników VAT, którzy chcą złożyć swoje rozliczenie w podatku VAT za lipiec 2018 r.

W odpowiedzi na liczne uwagi dotyczące błędów w najnowszej wersji formularza VAT-7, które zostały zauważone i zgłoszone m.in. przez KR Group, 20 sierpnia 2018 r. Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie internetowej zaktualizowany formularz.

Część błędów została już naprawiona, jednak niektóre pola wciąż pozostają zablokowane do edycji. Dotyczy to m.in. danych kontaktowych.

Niemniej jednak, zaktualizowana wersja pozwala w prawidłowy sposób wykazać kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym do zwrotu w podstawowym terminie.

 

Skrócony formularz
Zamów poradę online

Administratorem danych osobowych jest KR GROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane przetwarzamy, aby skontaktować się z Tobą, odpowiedzieć na wysłane do nas zapytanie lub przygotować wstępną ofertę. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów oraz podejmowanie działań zmierzających do zawarcia i wykonania umowy. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajduje się pod linkiem: Polityka prywatności.

usersearthmagnifiercrossmenuarrow-right