Zapraszamy do kontaktu:(+48) 22 113 14 51

Polski Ład 3.0 - kolejne zmiany w cenach transferowych

Podpisana przez prezydenta Ustawa z 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, zwana Polskim Ładem 3.0, wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r.
Autor:
Jakub Nahorny
TAX Assistant
Olga Kucewicz
Junior TAX Manager

Ustawa wprowadza kolejne istotne zmiany w zakresie cen transferowych.

Do najistotniejszych zmian, wprowadzonych przez Polski Ład 3.0 należy:

  1. uchylenie obowiązku dokumentowania pośrednich transakcji rajowych;
  2. podwyższenie progów dokumentacyjnych dla bezpośrednich transakcji rajowych - zgodnie z nowelizacją progi te mają wynosić:
    1. 2,5 mln zł – w przypadku transakcji finansowych,
    2. 500 tys. zł – w przypadku transakcji niefinansowych.
  3. doprecyzowanie przepisów odnośnie do zakładu zagranicznego umiejscowionego w kraju, który znajduje się na liście tzw. rajów podatkowych.

Ważne: Wyszczególniono, że w tym przypadku również obowiązują podane wyżej progi dokumentacyjne. Dokumentację cen transferowych należy sporządzić w momencie przekroczenia tych kwot.

Istotnym aspektem zmian jest data ich wejścia w życie. O ile znowelizowany przepis, który dotyczy zakładów zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku, tak uchyleniu obowiązku dokumentowania pośrednich transakcji rajowych, jak i podwyższeniu progów dla transakcji realizowanych bezpośrednio z rajem podatkowym - nadano moc wsteczną i obowiązywać  będą już w odniesieniu do transakcji realizowanych od 1 stycznia 2021 roku. Zmiany, szczególnie w zakresie pośrednich transakcji rajowych, należy ocenić pozytywnie.

Skrócony formularz
Zamów poradę online

Administratorem danych osobowych jest KR GROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane przetwarzamy, aby skontaktować się z Tobą, odpowiedzieć na wysłane do nas zapytanie lub przygotować wstępną ofertę. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów oraz podejmowanie działań zmierzających do zawarcia i wykonania umowy. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajduje się pod linkiem: Polityka prywatności.

usersearthmagnifiercrossmenuarrow-right