Zapraszamy do kontaktu:(+48) 22 113 14 51

Jakie zmiany czekają nas w 2020 roku w zakresie wykazywania w rejestrze VAT oraz nowym pliku JPK_VAT faktur uproszczonych?

W nowym JPK nie wykazujemy paragonów z nr NIP będących fakturami uproszczonymi.
Autor:
Gerard Goliasz
Senior TAX Specialist

Od 1 stycznia 2020 roku przedsiębiorcy w Polsce mogą wystawić fakturę do paragonu wyłącznie w sytuacji, gdy sprzedawca zamieści NIP nabywcy na paragonie.

Jak wynika jednak z polskich przepisów, w niektórych przypadkach paragon zawierający NIP spełnia warunki aby być uważany za fakturę uproszczoną. Dotyczy to paragonów z NIP o wartości do 100 eur/ 450 zł. Oznacza to również, że do takiego paragonu nie można wystawić już faktury, ponieważ on sam jest fakturą.

Jak wykazać w JPK taki dokument?

Co do zasady, paragony powinny być ujmowane w ewidencji JPK w formie zbiorczego raportu z kasy fiskalnej.

Jednak w sytuacji, gdy paragon jest jednocześnie fakturą powinien być on również wykazany odrębnie. Niestety jest to dosyć utrudnione, ponieważ sprzedawca musiałby za każdym razem raport fiskalny pomniejszać o paragony spełniające wymogi do uznania ich za faktury i wykazywać je odrębnie, jako oddzielne transakcje.

W związku z powyższym, od 1 lipca 2020 r. do końca grudnia 2020 r. podatnik nie będzie miał obowiązku wykazywania w rejestrze VAT, jak i w nowym pliku JPK_VAT, faktur uproszczonych pod warunkiem, że paragony te będą ujęte w raporcie fiskalnym.

Skrócony formularz
Zamów poradę online

Administratorem danych osobowych jest KR GROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane przetwarzamy, aby skontaktować się z Tobą, odpowiedzieć na wysłane do nas zapytanie lub przygotować wstępną ofertę. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów oraz podejmowanie działań zmierzających do zawarcia i wykonania umowy. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajduje się pod linkiem: Polityka prywatności.

usersearthmagnifiercrossmenuarrow-right