Zapraszamy do kontaktu:(+48) 22 113 14 51

Zmiany od 1 lipca 2020 - Biała lista, Quick fixes, Matryca stawek oraz przesunięcie JPK

Biała lista Z trzech do siedmiu dni zostanie wydłużony termin na złożenie przez podatników zawiadomienia o zapłacie na inny rachunek niż wykazany w białej liście (ZAW-NR). Nadal jednak w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonych w związku z COVID-19, termin na złożenie zawiadomienia wynosić będzie 14 dni od dnia zlecenia przelewu. Zmianie […]
Autor:
Gerard Goliasz
Senior TAX Specialist

Biała lista

Z trzech do siedmiu dni zostanie wydłużony termin na złożenie przez podatników zawiadomienia o zapłacie na inny rachunek niż wykazany w białej liście (ZAW-NR). Nadal jednak w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonych w związku z COVID-19, termin na złożenie zawiadomienia wynosić będzie 14 dni od dnia zlecenia przelewu.

Zmianie uległ również organ, do którego zawiadomienie powinno zostać złożone. Do tej pory zawiadomienie należało złożyć do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury. Natomiast zgodnie z nowymi przepisami jest to naczelnik urzędu skarbowego właściwego dla podatnika, który dokonał zapłaty.

Umożliwienie podatnikom PIT i CIT zaliczania do kosztów wydatków zapłaconych na inne rachunki niż wskazane na białej liście podatników VAT, jeżeli zapłacą je z użyciem mechanizmu podzielonej płatności. Tym samym podatnicy, którzy zdecydują się na dokonanie zapłaty z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, nie będą musieli sprawdzać, czy rachunek sprzedawcy figuruje na białej liście.

Quick fixes

Zgodnie z projektem zmian do ustawy o VAT, z dniem 1 lipca 2020 r. zostaną wprowadzone zmiany implementujące dyrektywę 2018/1910 w zakresie dostawy towarów w ramach tzw. transakcji łańcuchowych.

W efekcie wprowadzonych zmian rozliczanie podatku VAT w ramach takich transakcji ma zostać ujednolicone na terytorium całej UE.

Ponadto, Rozporządzenie wykonawcze 2018/1912 w art. 45a wprowadza domniemania wzruszalne odnoszące się do dowodów wymaganych do zastosowania stawki 0% z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Niespełnienie warunków wprowadzonych ww. rozporządzeniem nie oznacza, że stawka 0% nie będzie miała zastosowania. W takiej sytuacji dostawca będzie musiał udowodnić w inny sposób, zgodnie z dotychczasowymi przepisami ustawy o VAT, że warunki zastosowania stawki 0% zostały spełnione. Sytuacja taka nie ulegnie zmianie po wejściu w życie ustawy implementującej prawo unijne. Nowelizacja ustawy o VAT nie wprowadza zmian w zakresie dokumentowania dokonania dostawy WDT, a więc spełnieni wymagań określonych w ustawi daje prawo do zastosowania stawki 0% dla WDT.

Matryca Stawek

1 lipca 2020 r. zmienią się zasady kwalifikowania towarów i usług do poszczególnych stawek VAT. Nowy system zostanie oparty na Nomenklaturze Scalonej (CN) w zakresie towarów oraz na PKWiU 2015 w zakresie usług.

Nomenklatura Scalona (ang. Combined Nomenclature, CN) to usystematyzowany wykaz towarów, pozwalający na sklasyfikowanie towarów dla potrzeb obrotu międzynarodowego.

Zmiany te mają na celu m.in. zapewnienie prostoty, przejrzystości i przyjazności w stosowaniu przepisów poprzez np. objęcie jedną stawką w jak największym stopniu całych działów CN. Oznacza to istotne zmniejszenie liczby pozycji w nowych załącznikach do ustawy – nr 3 (z obowiązujących 187 do 73) i nr 10 (z 35 do 24), które zawierają wykazy towarów i usług opodatkowanych według stawek odpowiednio 8% i 5%, a w konsekwencji zmianę stawek na poszczególne towary i usługi .

Objęcie całych działów CN jedną stawką VAT spowodowało:

obniżenie stawki VAT na:

 • owoce tropikalne i cytrusy (z 8% do 5%),
 • niektóre rodzaje pieczywa i ciastek (z 23% i 8% do 5%),
 • zupy, buliony, żywność homogenizowaną i dietetyczną (z 8% do 5%),
 • niektóre przyprawy – musztarda, pieprz mielony (z 23% do 8%),
 • produkty dla niemowląt i dzieci – żywność, smoczki, pieluszki, foteliki samochodowe (z 8% do 5%),
 • artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy) – z 8% do 5%,

podwyższenie stawek VAT na:

 • homary i ośmiornice oraz inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne (m.in. kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki) oraz przetwory z nich, kawior oraz namiastki kawioru, jak również sprzedawane w różnego rodzaju placówkach gastronomicznych posiłki, których składnikiem są ww. produkty – z 5% i 8% do 23%,
 • niektóre przyprawy nieprzetworzone (np. kmin, szafran, kurkuma) - z 5% na 8%
 • lód – używany do celów spożywczych i celów chłodniczych – z 8% do 23%,
 • czasopisma specjalistyczne, z wyjątkiem czasopism regionalnych i lokalnych drukowanych, na dyskach, płytach itp. (dla których utrzymuje się stawkę 5%) – z 5% do 8%,
 • drewno opałowe – z 8% do 23%

Odroczenie terminu do wdrożenia JPK_V7

Do 1 października 2020 r. został odroczony termin wdrożenia struktury JPK-V7 (obecny termin to 1 lipca 2020 r.)

Skrócony formularz
Zamów poradę online

Administratorem danych osobowych jest KR GROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane przetwarzamy, aby skontaktować się z Tobą, odpowiedzieć na wysłane do nas zapytanie lub przygotować wstępną ofertę. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów oraz podejmowanie działań zmierzających do zawarcia i wykonania umowy. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajduje się pod linkiem: Polityka prywatności.

usersearthmagnifiercrossmenuarrow-right