Zapraszamy do kontaktu:(+48) 22 113 14 51

Transakcje z rajami podatkowymi – próba zliberalizowania przepisów

25 sierpnia 2022 r do Sejmu skierowano rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: CIT ) i innych ustaw (dalej: Projekt), który częściowo uwzględnia uwagi zgłaszane w trakcie konsultacji publicznych.
Autor:
Olga Kucewicz
Junior TAX Manager

 Zakładane zmiany obejmują:

  • uchylenie dotychczasowych  przepisów  dotyczących raportowania transakcji pośrednich, tj. art. 11o ust. 1a i ust. 1b CIT, a w konsekwencji całkowite zniesienie obowiązku dokumentacyjnego w stosunku do pośrednich transakcji rajowych i brak obowiązku  zbierania oświadczeń od kontrahentów oraz weryfikacji rzeczywistego właściciela należności;
  • podniesienie progu dokumentacyjnego dla bezpośrednich transakcji rajowych (art. 11k ust. 2a i art. 11o ust. 1 CIT), odpowiednio do następujących poziomów:
    • 2 500 000 zł – w przypadku transakcji finansowej, lub
    • 500 000 zł – w przypadku transakcji innej niż transakcja finansowa;
  • obowiązek stosowania zasady ceny rynkowej dla „bezpośrednich” transakcji rajowych.

Nasza ocena:

Jeżeli przepisy te wejdą w życie, można uznać je za rewolucyjne. Zmiany zakładają bowiem uchylenie przepisów dotyczących raportowania transakcji pośrednich  ze skutkiem retroaktywnym, tj. stosowanie tych przepisów od roku podatkowego rozpoczętego 1.01.2021.

Projekt ustawy i wprowadzenie powyższych zmian należy ocenić pozytywnie.

Nie mamy jeszcze finalnej wersji ustawy.

Ważne

Pomimo tego, że wprowadzenie tych przepisów od początku spotkało się z negatywną oceną biznesu oraz ekspertów - nie możemy zagwarantować, że przepisy  w powyższym kształcie wejdą ze skutkiem retrospektywnym.

Skrócony formularz
Zamów poradę online

Administratorem danych osobowych jest KR GROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane przetwarzamy, aby skontaktować się z Tobą, odpowiedzieć na wysłane do nas zapytanie lub przygotować wstępną ofertę. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów oraz podejmowanie działań zmierzających do zawarcia i wykonania umowy. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajduje się pod linkiem: Polityka prywatności.

usersearthmagnifiercrossmenuarrow-right