Zapraszamy do kontaktu:(+48) 22 113 14 51

Drogi przedsiębiorco! Sprawdź swoje struktury zatrudnienia!

Czy już teraz przedsiębiorcy powinni zweryfikować formy zatrudnienia w firmie? Czy nadchodzą zmiany w umowach B2B?
Autor:
Jakub Skiba
Head of Legal Advisory

Umowa B2B to umowa cywilnoprawna między dwoma firmami regulująca warunki współpracy między działalnościami, które świadczą usługi lub dostarczają towary. Coraz częściej jest to preferowana forma zatrudnienia w firmach – ma to swoje plusy i minusy, jednak to nie jest temat na dziś!

Dlaczego należy zweryfikować formy zatrudnienia w firmie?

Ostatnio Szef KAS potwierdził, że przejście z umowy o pracę na B2B traktowane powinno być jako obejście prawa. Dlaczego?

Kontekst

Firma planowała rozwiązać umowy o pracę, założyć nową spółkę (w tej samej lokalizacji) i związać się z dawnymi pracownikami umową B2B. Sygnatura: DKP3.8082.10.2023

Zdaniem Szefa KAS, który obmówił wydania opinii zabezpieczającej, „pracodawca”, zakres obowiązków oraz miejsce pracy nie zmieniłoby się, byłaby więc to fikcja prowadząca do optymalizacji podatkowej.

Jaki z tego wniosek?

Ponownie podnoszone jest, iż świadczenie usług dla jednego kontraktora, w tym samym miejscu postrzegane może być jako fikcyjne zatrudnienie. Kilka lat temu był już pomysł z testem na przedsiębiorcę… Czy szykują się zmiany w postrzeganiu umów B2B? Będziemy na bieżąco Państwa informować!

Zachęcamy jednak, by zawczasu przeanalizować struktury zatrudnienia w firmie, w tym umowy podpisane z kontrahentami. KR Group oferuje usługę B2B Check, w ramach której sprawdzamy bezpieczeństwo umów cywilnych zawieranych z osobami stale współpracującymi z firmą. 

Skrócony formularz
Zamów poradę online

Administratorem danych osobowych jest KR GROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane przetwarzamy, aby skontaktować się z Tobą, odpowiedzieć na wysłane do nas zapytanie lub przygotować wstępną ofertę. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów oraz podejmowanie działań zmierzających do zawarcia i wykonania umowy. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajduje się pod linkiem: Polityka prywatności.

usersearthmagnifiercrossmenuarrow-right