Zapraszamy do kontaktu:(+48) 22 113 14 51

Zmiany w JPK po wejściu obowiązkowego KSeF

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (JPK).
Autor:
Monika Goździewska
Senior VAT Manager

Zmiany nie są jednak duże. Na chwile obecną obowiązkowy KSeF nie zastąpi obowiązku przesyłania pliku JPK do urzędu skarbowego. Wynika to głównie z faktu, iż nie wszystkie informacja podatkowe będą zbierane przez system KSeF i nie dałoby się na ich podstawie wygenerować prawidłowego rozliczenia VAT (np. faktury dla konsumentów, nie będą wystawiane w KSeF).

Jakie nowe informacje pojawią się w JPK?

Przede wszystkim będzie to numer identyfikujący fakturę w KSeF. Obok numeru faktury nadanego przez samego podatnika, faktura będzie oznaczona dodatkowym numerem KSeF jeśli oczywiście taki zostanie on jej nadany.

Projekt zakłada, że podatnicy zobowiązani do korzystania z KSeF będą musieli oznaczać faktury wystawione w czasie awarii KSeF lub gdy z przyczyn leżących po stronie podatnika nie będzie możliwości wystawienia faktury ustrukturyzowanej specjalnym oznaczeniem „OFF” w JPK.

W przypadku, gdy podatnik nie będzie miał obowiązku wystawienia faktury w KSeF, a faktura zostanie wystawiona elektronicznie lub papierowo bez użycia systemu oznaczona zostanie przez podatnika symbolem „BFK”.

Dostosowanie do zmian w terminach zwrotu VAT

Rozporządzenie zostanie też dostosowane do zmian w zakresie terminów zwrotu VAT tzn.:

  • skrócony zostanie podstawowy termin zwrotu z 60 dni do 40 dni;
  • usunięty zostanie dodatkowy termin 40-dniowego zwrotu.

W projekcie przewidziano także drobne zmiany dostosowujące.

Skrócony formularz
Zamów poradę online

Administratorem danych osobowych jest KR GROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane przetwarzamy, aby skontaktować się z Tobą, odpowiedzieć na wysłane do nas zapytanie lub przygotować wstępną ofertę. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów oraz podejmowanie działań zmierzających do zawarcia i wykonania umowy. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajduje się pod linkiem: Polityka prywatności.

usersearthmagnifiercrossmenuarrow-right