Zapraszamy do kontaktu:(+48) 22 113 14 51

KSeF okiem eksperta VAT: E-fakturowanie

E-faktura już wkrótce zastąpi tradycyjne faktury VAT – zarówno te papierowe, jak i te przesyłane elektronicznie.
Autor:
Beata Burdzińska
Senior VAT Consultant

E-faktura. Zagadnienie, które przez ostatnie miesiące budzi wiele kontrowersji wśród podatników i firm konsultingowych. Klucz do globalnej digitalizacji rozliczeń podatkowych. Już wkrótce zastąpi tradycyjne faktury VAT – zarówno te papierowe, jak i te przesyłane elektronicznie w dowolnej formie pomiędzy podatnikami, czy to w formacie PDF, czy w formie skanu.

E-fakturowanie - regulacje

E-fakturowanie to bowiem nic innego jak elektroniczna wymiana faktur w ustrukturyzowanym formacie pomiędzy dwoma przedsiębiorcami. Polska nie jest jedynym państwem wprowadzającym regulacje w tym zakresie. E-faktura ma zasięg międzynarodowy i dotyczy nie tylko państw członkowskich Unii Europejskiej, które wiążą w tym zakresie postanowienia Dyrektywy 2014/55/EU, ale również takich krajów jak Brazylia, czy Korea Południowa.

Modele e-fakturowania

Na świecie wyróżnia się dwa główne modele e-fakturowania. Pierwszy z nich to „post-audit”,w którym przedsiębiorcy wystawiają, przesyłają i przechowują faktury elektroniczne za pomocą różnych systemów elektronicznych, niemniej jednak odbywa się to bez pośrednictwa organów podatkowych, które ewentualnej weryfikacji tychże dokumentów mogą dokonywać w dowolnym czasie, często jednak w ograniczonym zakresie.

Znacznie szerszym pod względem kontroli ze strony organów państwa jest tzw. „clearance model”, w którym uczestniczą trzy podmioty – sprzedawca, administracja skarbowa i nabywca. W ramach tego modelu przedsiębiorcy korzystają z systemów rządowych.

Faktura ustandaryzowana

E-faktura musi mieć format ustandaryzowany, a bardzo często przed jej wysyłką do kontrahenta konieczne jest uzyskanie akceptacji organów podatkowych, a samej fakturze nadawany jest unikatowy numer. Zdarza się nawet, że faktura wystawiana jest przez sam organ podatkowy w imieniu sprzedawcy, po dostarczeniu przez niego niezbędnych danych. Dzięki takim narzędziom, administracja skarbowa posiada pełną kontrolę nad procesem e-fakturowania każdego zobowiązanego podatnika w tzw. czasie rzeczywistym. Takie rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne w krajach europejskich, takich jak chociażby Włochy, Francja, czy Polska.

Wdrożenie takiego modelu wiąże się z pełną transparentnością rozliczeń podatników korzystających z e-fakturowania – krajowe organy podatkowe zyskują nowe narzędzia kontrolne służące lepszej wykrywalności przestępstw i nadużyć skarbowych. W konsekwencji urząd skarbowy posiada bardzo szerokie informacje zarówno o fakturach sprzedażowych, jak i zakupowych każdego podatnika. Dla samych użytkowników systemów, czyli przedsiębiorców nie musi oznaczać to wyłącznie negatywnych konsekwencji.

KSeF w organizacji

E-fakturowanie wprowadzone w danej organizacji to zredukowanie kosztów wysyłki i przechowywania papierowych faktur (rozwiązanie również bardziej eko!), eliminacja błędów ludzkich, a także usprawnienie i ujednolicenie procesu przekazywania faktur kontrahentom. W dłuższej perspektywie, model clearance ma pozwolić całkowicie wyeliminować deklaracje VAT, co jednak będzie możliwe przy wprowadzeniu e-faktur w formie obligatoryjnej dla wszystkich podatników.

Organy legislacyjne poszczególnych państw pracują bardzo intensywnie nad nowymi przepisami wyznaczając jednocześnie ramy czasowe oraz zakres podmiotów objętych obowiązkiem e-fakturowania, który rozpatrywany jest na różnych płaszczyznach, zarówno w ramach transakcji B2B, ale także B2G, czy B2C. Polska dołączy do grona państw z obowiązkowym e-fakturowaniem pomiędzy przedsiębiorcami (B2B) od 1 lipca 2024 roku.

Skrócony formularz
Zamów poradę online

Administratorem danych osobowych jest KR GROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane przetwarzamy, aby skontaktować się z Tobą, odpowiedzieć na wysłane do nas zapytanie lub przygotować wstępną ofertę. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów oraz podejmowanie działań zmierzających do zawarcia i wykonania umowy. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajduje się pod linkiem: Polityka prywatności.

usersearthmagnifiercrossmenuarrow-right