Zapraszamy do kontaktu:(+48) 22 113 14 51

Obecne i planowane zmiany w zakresie przesunięcia terminów sprawozdawczych w CIT

Jakie są obecne i planowane zmiany w zakresie przesunięcia terminów sprawozdawczych w CIT?
Autor:
Rafał Zuchowicz
Senior TAX Specialist

Zeznania podatkowe i wpłata podatku

17.03.2022 r. Minister Finansów podpisał rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminu do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) i wpłaty należnego podatku przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Przepisy rozporządzenia przesuwają na dzień 30.06.2022 r. terminy:

  • złożenia zeznania o wysokości dochodu/poniesionej straty (CIT-8, CIT-8AB) i wpłaty podatku wynikającego z tego zeznania,
  • złożenia deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu i należnego ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych (CIT-8E) (art. 28r ust. 1 ustawy o CIT),
  • wykazania przychodów, kosztów oraz dochodów z przekształcenia w zeznaniu składanym przez podatników ryczałtu od dochodów spółek (art. 7aa ust. 9 pkt 2 ustawy o CIT).

Przesunięcie terminów dotyczy podatników, których rok podatkowy zakończył się w okresie od dnia 01.12.2021 r. do dnia 28.02.2022 r.

Rozporządzenie zostało skierowane do publikacji w Dzienniku Ustaw. Przebieg procesu legislacyjnego dotyczącego tego aktu można śledzić pod adresem:

https://legislacja.gov.pl/projekt/12356456

Informacje dotyczące spółek nieruchomościowych

Tego samego dnia opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przedłużenia terminu przekazywania informacji dotyczących spółek nieruchomościowych. Przepisy rozporządzenia przesuwają na dzień 30.09.2022 r. terminy przekazywania informacji przez wspólników spółek nieruchomościowych o posiadanych w takich spółkach udziałach oraz informacji składanych przez same spółki nieruchomościowe o ich wspólnikach (art. 27 ust. 1e ustawy o CIT).

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Przebieg procesu legislacyjnego dotyczącego tego aktu można śledzić pod adresem:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12357752/katalog/12862804#12862804

Skrócony formularz
Zamów poradę online

Administratorem danych osobowych jest KR GROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane przetwarzamy, aby skontaktować się z Tobą, odpowiedzieć na wysłane do nas zapytanie lub przygotować wstępną ofertę. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów oraz podejmowanie działań zmierzających do zawarcia i wykonania umowy. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajduje się pod linkiem: Polityka prywatności.

usersearthmagnifiercrossmenuarrow-right