Zapraszamy do kontaktu:(+48) 22 113 14 51

Nowe obowiązki dla podatników VAT w związku z KSeF

26 maja 2023 roku Sejm zajął się ustawą wprowadzającą obowiązkowy Krajowy System e-faktur (KSeF). Co istotne, nowy projekt ustawy został zmieniony w stosunku do projektu z marca 2023 r.
Autor:
Gerard Goliasz
Senior TAX Specialist

Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie obowiązku podawania przez podatnika VAT dokonującego płatności za fakturę ustrukturyzowaną za pośrednictwem usługi polecenia zapłaty lub polecenia przelewu, lub innego instrumentu płatniczego umożliwiającego podanie tytułu transferu środków pieniężnych, numeru identyfikującego fakturę lub identyfikatora zbiorczego identyfikującego faktury w KSeF.

Dotychczas, w projektach ustaw wprowadzających obowiązkowy KSeF, ww. obowiązek dotyczył wyłącznie sytuacji, gdy płatność dokonywana była w mechanizmie podzielonej płatności (Split Payment).

Obowiązek ten dotyczyć będzie wszystkich podatników VAT zarejestrowanych w Polsce do celów VAT (również podmioty zagraniczne).

Jak wynika z projektu ustawy - obowiązek wejdzie w życie od 1 stycznia 2025 r.

W projekcie nie wprowadzono innych istotnych zmian, lecz doprecyzowano m.in. obowiązki związane z awarią KSeF.

Z projektem można zapoznać się na stronie Sejmu.

Skrócony formularz
Zamów poradę online

Administratorem danych osobowych jest KR GROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane przetwarzamy, aby skontaktować się z Tobą, odpowiedzieć na wysłane do nas zapytanie lub przygotować wstępną ofertę. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów oraz podejmowanie działań zmierzających do zawarcia i wykonania umowy. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajduje się pod linkiem: Polityka prywatności.

usersearthmagnifiercrossmenuarrow-right