Zapraszamy do kontaktu:(+48) 22 113 14 51

Węgry: Nowe dwuetapowe uwierzytelnianie w systemie faktur Krajowego Urzędu Skarbowego i Celnego

Wszystkie węgierskie firmy podlegające opodatkowaniu VAT muszą być zaznajomione z węgierskim systemem faktur.
Autor:
Mátè Nagy
Junior accountant
László Hosszú
Hungary Country Manager

Od 4 stycznia 2021 r. istnieje obowiązek przesyłania do węgierskiego organu podatkowego wszystkich informacji o fakturach, korektach faktur i unieważnionych faktur z zastrzeżeniem zasad wynikających z ustawy o VAT. [CXXVII z 2007 r. o powszechnym podatku od sprzedaży. Ustawa (ustawa o VAT) załącznik nr 10].

Dane należy przesłać za pośrednictwem strony internetowej - link.

Wszystkie węgierskie firmy podlegające opodatkowaniu VAT muszą być zaznajomione z tym system.

Kiedy i dlaczego zostanie wprowadzone uwierzytelnianie dwuetapowe?

Nowy sposób identyfikacji wejdzie w życie wieczorem 5 grudnia 2022 r., kiedy to Krajowy Urząd Skarbowy i Celny przeprowadzi konserwację internetowego systemu faktur.

Od tego dnia, aby zagwarantować zwiększone bezpieczeństwo, użytkownicy mogą uzyskać dostęp do internetowego systemu faktur tylko przy użyciu dwustopniowego uwierzytelniania.

Gdy użytkownik zaloguje się do systemu faktur online po raz pierwszy, po wprowadzeniu nazwy użytkownika i hasła, pojawi się okno „Włącz uwierzytelnianie dwuetapowe”. Interfejs przeprowadzi użytkownika przez cztery kroki umożliwiające uwierzytelnienie dwuetapowe.

Cztery kroki

Krok 1: Wybór metody identyfikacji

Należy wybrać, którą metodę identyfikacji dwuetapowej należy zastosować. Podatnik ma do wyboru:

  • identyfikację opartą na powiadomieniach oraz
  • wygenerowanie kodu.

W przypadku wyboru opcji generowania kodu, użytkownik musi wprowadzić kod wygenerowany przez aplikację mobilną, którą można pobrać za pośrednictwem strony internetowego systemu faktur. Metoda ta nie wymaga połączenia z Internetem w telefonie.

Krok 2: Pobranie aplikacji

Wybierając identyfikację opartą na powiadomieniach, konieczne jest pobranie aplikacji NAV Identification na telefon komórkowy (jest dostępna w sklepach z aplikacjami). Można ją pobrać bezpłatnie i zainstalować zarówno na urządzeniach z systemem iOS, jak i Android.

Jeśli użytkownik korzysta już z aplikacji mobilnej Online Billing, nie ma potrzeby pobierania osobnej aplikacji.

Krok 3: Parowanie

Zainstalowana aplikacja musi być połączona z internetowym systemem faktur za pośrednictwem interfejsu WWW. Aby się połączyć, wygenerowany kod QR należy zeskanować do aplikacji za pomocą aparatu w telefonie lub, jeśli skanowanie nie działa, należy ręcznie wprowadzić 16-cyfrowy kod. Parowanie należy wykonać tylko przy pierwszym użyciu aplikacji.

Krok 4: Sprawdzanie

Na koniec, aby włączyć uwierzytelnianie dwuetapowe, użytkownik musi wprowadzić kod weryfikacyjny wyświetlony w aplikacji mobilnej na stronę internetowego systemu faktur. W interfejsie "Udana weryfikacja" wyświetlane są klucze bezpieczeństwa umożliwiające logowanie w przypadku, gdy uwierzytelnianie dwuetapowe nie powiedzie się. Następnie możliwe jest zalogowanie się do interfejsu poprzez wprowadzenie kodu wygenerowanego przez aplikację lub zatwierdzenie powiadomienia o wejściu (w zależności od wybranej metody identyfikacji).

Wpisanie nazwy użytkownika i hasła jest obowiązkowe podczas każdorazowego logowania do internetowego systemu faktur, a dwuetapowy sposób identyfikacji można dowolnie zmieniać w profilu użytkownika.

Ważne
Skrócony formularz
Zamów poradę online

Administratorem danych osobowych jest KR GROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane przetwarzamy, aby skontaktować się z Tobą, odpowiedzieć na wysłane do nas zapytanie lub przygotować wstępną ofertę. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów oraz podejmowanie działań zmierzających do zawarcia i wykonania umowy. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajduje się pod linkiem: Polityka prywatności.

usersearthmagnifiercrossmenuarrow-right