Zapraszamy do kontaktu:(+48) 22 113 14 51

Obowiązkowy KSeF nie zostanie wprowadzony 1 lipca 2024 r.

W piątek 19 stycznia 2024 r. w Ministerstwie Finansów odbył się briefing prasowy podczas którego przekazano, że obowiązkowe stosowanie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) nie zostanie wprowadzone 1 lipca 2024 r. Nie znamy jeszcze nowej daty, jednak Minister podkreślił, że KSeF jest potrzebny i będzie wprowadzony.
Autor:
Gerard Goliasz
Senior TAX Specialist

Powodem przesunięcia są błędy kodu systemu

Ze wstępnego audytu przeprowadzonego przez MF wynika, iż wprowadzenie obowiązkowego systemu KSeF z pierwotną datą nie będzie możliwe. Wykryto krytyczne błędy związane z kodem systemu, jego funkcjonalności i wydajnością. Minister finansów Andrzej Domański stwierdził, że nie może dopuścić do sytuacji, w której polskie firmy nie mogą wystawiać faktur, a stabilność obrotu gospodarczego jest w tym przypadku zagrożona.

KSeF priorytetem Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów nie podało konkretnej daty, od kiedy obowiązkowy KSeF zostanie wprowadzony, uzasadniając, iż termin zostanie ustalony po przeprowadzeniu zewnętrznego audytu. Już wkrótce opublikuje przetarg na jego wykonanie.  

Co istotne, Ministerstwo zapowiedziało zintensyfikowanie konsultacji ze środowiskiem przedsiębiorców, tak aby system KSeF nie został wprowadzony wbrew, ale przy współdziałaniu wszystkich zainteresowanych środowisk.

KSeF – rewolucja podatkowa

Krajowy System e-Faktur wprowadzony został już w 2022 r. jako rozwiązanie dobrowolne, jednak od lipca tego roku miał być obowiązkowy dla wszystkich płatników VAT.  

KSeF to platforma do wystawiania i otrzymywania faktur drogą elektroniczną. Wystawca faktury generuje dokument w formie elektronicznej, który następnie wysyła do odbiorcy za pomocą KSeF. Obiorca otrzyma powiadomienie o fakturze, którą następnie może przetwarzać, przechowywać i dokonywać płatności. Do faktur dostęp ma zarówno przedsiębiorca, firma księgowa, ale również fiskus.

Plik w formacie PDF do pobrania tutaj.

Skrócony formularz
Zamów poradę online

Administratorem danych osobowych jest KR GROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane przetwarzamy, aby skontaktować się z Tobą, odpowiedzieć na wysłane do nas zapytanie lub przygotować wstępną ofertę. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów oraz podejmowanie działań zmierzających do zawarcia i wykonania umowy. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajduje się pod linkiem: Polityka prywatności.

usersearthmagnifiercrossmenuarrow-right