Zapraszamy do kontaktu:(+48) 22 113 14 51

Węgry: Spodziewane zmiany w elektronicznym fakturowaniu - jak wpłyną na firmy i system podatkowy?

Monitorowanie transakcji fakturowych w czasie rzeczywistym nie jest niczym nowym dla większości węgierskich przedsiębiorstw. Nie będzie to jednak największe wyzwanie wprowadzone przez pakiet legislacyjny UE, który będzie wdrażany w kilku etapach w ciągu najbliższych pięciu lat
Autor:
Mátè Nagy
Junior accountant
László Hosszú
Hungary Country Manager

Proponowane zmiany będą wymagały od niektórych przedsiębiorców dokonania istotnych zmian w swoich firmach.

Zgodnie z planowanym pakietem legislacyjnym faktury będą musiały być wystawiane w formie elektronicznej. Państwa członkowskie mogą wystąpić o zwolnienie z obowiązku ich stosowania. Nie można jednak uniknąć fakturowania elektronicznego w przypadku wewnątrzwspólnotowych transakcji unijnych. Od 2024 roku zgoda klienta nie będzie już wymagana do wystawienia faktury elektronicznej dla transakcji krajowych, podczas gdy obecnie klient wciąż może wybrać fakturę w formie papierowej. Dyrektywa zmienia również definicję faktury elektronicznej, która musi być wystawiana, przesyłana i oczywiście otrzymywana w ustrukturyzowanej formie elektronicznej umożliwiającej jej automatyczne i elektroniczne przetwarzanie. Na ustrukturyzowanej fakturze obowiązkowe będzie podanie numeru rachunku bankowego, terminu płatności oraz numeru seryjnego faktury korygującej.

Jeśli chodzi o transakcje wewnątrzwspólnotowe - jeśli nabywca jest zobowiązany do zapłaty podatku to faktura musi zostać wystawiona w ciągu dwóch dni. Technicznie rzecz biorąc, te faktury także będą musiały zostać przesłane do krajowych organów podatkowych, które przekażą je do wspólnej bazy danych UE. Oznacza to, że dane dotyczące transakcji zawartej w poniedziałek powinny pojawić się w bazie danych UE najpóźniej w środę.

Zmiany te są o tyle istotne, że firmy (nie tylko na Węgrzech) zobowiązane są do wypełnienia tego obowiązku fakturowania w ciągu 15 dni od miesiąca zakończenia transakcji. Przekazanie danych o transakcji w ciągu dwóch dni jest konieczne nawet wtedy, gdy faktura nie zostanie wystawiona w terminie. Zgodnie z powyższym zaprzestanie się również zbiorczego fakturowania. Częste faktury sprzedażowe nie mogą być wystawiane łącznie raz w miesiącu.

Przejrzystości służyłoby w pełni, gdyby odbiorca również wypełniał dane w ten sam sposób, ale nie ma jeszcze informacji o działaniach po stronie odbiorcy. Równolegle z powyższym zniesiony zostanie również m.in. obowiązek sprawozdawczości zbiorczej wspólnoty (A60).

Celem tych zmian jest zaniechanie niektórych form oszustw podatkowych, zwłaszcza oszustw VAT. Niemniej jednak wprowadzenie nowych zasad w praktyce nie będzie łatwe, nawet w przypadku firm przestrzegających prawa.

Skrócony formularz
Zamów poradę online

Administratorem danych osobowych jest KR GROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane przetwarzamy, aby skontaktować się z Tobą, odpowiedzieć na wysłane do nas zapytanie lub przygotować wstępną ofertę. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów oraz podejmowanie działań zmierzających do zawarcia i wykonania umowy. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajduje się pod linkiem: Polityka prywatności.

usersearthmagnifiercrossmenuarrow-right