Zapraszamy do kontaktu:(+48) 22 113 14 51

Estoński CIT w nowej formie

Ryczałt od dochodu spółek kapitałowych, zwany inaczej estońskim CITem, został wprowadzony do polskiego systemu podatkowego z dniem 1 stycznia 2021 roku. Dotychczas ta forma opodatkowania nie cieszyła się zbyt dużą popularnością - w 2021 roku CIT estoński wybrało zaledwie 334 podatników.
Autor:
Ewa Janas
Junior TAX Consultant

Według najnowszych informacji z początkiem 2022 r. CIT estoński przybierze nowy kształt. Z projektu ustawy nowelizującej wdrażającej założenia tzw. Nowego Polskiego Ładu, estoński CIT będzie obowiązywał w nieco korzystniejszej formie.

Podejrzewa się, że zbyt skomplikowana formuła oraz liczne obowiązki formalne wpłynęły na decyzję o nowelizacji przepisów.

Poszerzenie katalogu podatników

Pierwszą z istotnych, planowanych zmian jest poszerzenie katalogu podatników, którzy będą mogli skorzystać z estońskiego CIT. Planowane jest usunięcie limitu przychodów wynoszącego obecnie 100 mln zł, zatem każda spółka kapitałowa będzie mogła wybrać tę formę opodatkowania, a ponadto z ryczałtu od dochodów będą mogły skorzystać również spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne.

Zmiana warunków i uelastycznienie terminów

Wprowadzone modyfikacje będą również dotyczyć:

  • rezygnacji z konieczności ponoszenia określonych nakładów inwestycyjnych jako warunku dla stosowania przepisów o ryczałcie, z zachowaniem możliwości ich ponoszenia w celu skorzystania z preferencyjnej stawki ryczałtu,
  • rezygnacji z warunku dotyczącego górnego limitu przychodów podatników opodatkowanych ryczałtem, a w konsekwencji również z domiaru zobowiązania podatkowego,
  • uelastycznienia terminów spłaty zobowiązania podatkowego w zakresie tzw. korekty wstępnej, a w niektórych przypadkach również zniesienie obowiązku zapłaty owego zobowiązania.

Zmiany łagodzą warunki zastosowania estońskiego CIT oraz upraszczają konstrukcję tej formy opodatkowania dla podatników. Jeśli myślisz o wdrożeniu nowego rozwiązania w swojej firmie, skontaktuj się z naszymi ekspertami.

Skrócony formularz
Zamów poradę online

Administratorem danych osobowych jest KR GROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane przetwarzamy, aby skontaktować się z Tobą, odpowiedzieć na wysłane do nas zapytanie lub przygotować wstępną ofertę. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów oraz podejmowanie działań zmierzających do zawarcia i wykonania umowy. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajduje się pod linkiem: Polityka prywatności.

usersearthmagnifiercrossmenuarrow-right