skip to Main Content

Estoński CIT w nowej formie [Polski Ład]

Ryczałt od dochodu spółek kapitałowych, zwany inaczej estońskim CITem, został wprowadzony do polskiego systemu podatkowego z dniem 1 stycznia 2021 roku. Dotychczas ta forma opodatkowania nie cieszyła się zbyt dużą popularnością - w 2021 roku CIT estoński wybrało zaledwie 334 podatników. Według najnowszych informacji z początkiem 2022 r. CIT estoński przybierze nowy kształt. Z projektu ustawy nowelizującej wdrażającej założenia tzw. Nowego Polskiego Ładu, estoński CIT będzie obowiązywał w nieco korzystniejszej formie.

Podejrzewa się, że zbyt skomplikowana formuła oraz liczne obowiązki formalne wpłynęły na decyzję o nowelizacji przepisów.

Poszerzenie katalogu podatników

Pierwszą z istotnych, planowanych zmian jest poszerzenie katalogu podatników, którzy będą mogli skorzystać z estońskiego CIT. Planowane jest usunięcie limitu przychodów wynoszącego obecnie 100 mln zł, zatem każda spółka kapitałowa będzie mogła wybrać tę formę opodatkowania, a ponadto z ryczałtu od dochodów będą mogły skorzystać również spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne.

Zmiana warunków i uelastycznienie terminów

Wprowadzone modyfikacje będą również dotyczyć:

  • rezygnacji z konieczności ponoszenia określonych nakładów inwestycyjnych jako warunku dla stosowania przepisów o ryczałcie, z zachowaniem możliwości ich ponoszenia w celu skorzystania z preferencyjnej stawki ryczałtu,
  • rezygnacji z warunku dotyczącego górnego limitu przychodów podatników opodatkowanych ryczałtem, a w konsekwencji również z domiaru zobowiązania podatkowego,
  • uelastycznienia terminów spłaty zobowiązania podatkowego w zakresie tzw. korekty wstępnej, a w niektórych przypadkach również zniesienie obowiązku zapłaty owego zobowiązania.

Zmiany łagodzą warunki zastosowania estońskiego CIT oraz upraszczają konstrukcję tej formy opodatkowania dla podatników. Jeśli myślisz o wdrożeniu nowego rozwiązania w swojej firmie, skontaktuj się z naszymi ekspertami.

Katarzyna Adamowicz
Head of Tax Department

Ewa Janas
Młodszy Konsultant ds. Podatków

Back To Top