KR GROUP

Wsparcie polskich firm na drodze do innowacyjności oraz zwiększenia konkurencyjności na arenie międzynarodowej

Ulga na robotyzacje dotyczy specyficznej działalności – takiej, w której stosuje się roboty do usprawnienia procesów produkcyjnych.

Ulga na robotyzację

Ulga na robotyzację to pomysł Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Finansów kosztowej ulgi wpierającej rozwój innowacyjnej gospodarki, wzorowany na funkcjonującej od 2016 roku uldze badawczo-rozwojowej.

Ulga na robotyzację ma umożliwić przedsiębiorcom odliczenie do 50 procent kosztów kwalifikowanych poniesionych na robotyzację bez względu na wielkość oraz rodzaj branży. Z zapowiedzi ministerstwa wynika, że ulga zostanie wprowadzona jeszcze w  2021 roku i będzie obowiązywać przez pięć lat, aby umożliwić jak największą modernizację technologiczną polskim przedsiębiorcom oraz zachęcić jak największą liczbę osób do inwestycji w robotyzację.

Dla kogo?

Z ulgi na robotyzację będą mogli skorzystać zarówno podatnicy PIT, jak i CIT. Niestety na dzień dzisiejszy nie jest znany jej finalny kształt oraz warunki zastosowania, ponieważ przepisy nie zostały jeszcze opracowane. Jesteśmy jednak dobrej myśli, ponieważ z zapowiedzi ministerstwa wynika, że wprowadzenie ulgi ma przede wszystkim na celu wsparcie polskich firm na drodze do innowacyjności oraz zwiększenia konkurencyjności na arenie międzynarodowej.
Katarzyna_team
Katarzyna Adamowicz
Head of Tax
t: (+48) 22 262 81 29
@ k.adamowicz@krgroup.pl
element_slider

Dlaczego warto?

Podatnicy, którzy zdecydują się na skorzystanie z ulgi na robotyzację będą mogli odliczyć koszty kwalifikowane związane z:

  • zakupem lub leasingiem nowych robotów i kobotów,
  • zakupem oprogramowania,
  • zakupem osprzętu m.in. sterowników, czujników ruchu czy efektorów końcowych,
  • zakupem urządzeń bezpieczeństwa oraz higieny pracy,
  • szkoleniami dla pracowników, którzy będą obsługiwać nowy sprzęt.

FAQ

Kiedy planowane jest wejście ulgi w życie?
Przez jaki okres będzie można skorzystać z ulgi na robotyzację?
Jakie podobieństwa są między ulga B+R a ulgą na robotyzację?
Ulga na robotyzację miała zostać wprowadzona w Polsce od 1 stycznia 2021 roku. Niestety do tej pory nie jest znany jej kształt oraz termin wejścia w życie. Z zapowiedzi Ministerstwa Finansów wynika, że ulga zostanie wprowadzona najpóźniej w połowie 2021 roku.
Według zapowiedzi ulga na robotyzację będzie obowiązywać do końca 2025 roku.
Ulga na robotyzację, tak samo jak ulga badawczo-rozwojowa będzie ulgą kosztową. W związku z tym, podatnik będzie miał możliwość odliczenia kosztów na robotyzację w ciągu roku podatkowego, natomiast w momencie składania rocznego zeznania podatkowego, będzie mógł dokonać dodatkowego opisu.

Aktualności

IP BOX dla sektora gamingowego w Polsce
Rynek gier w Polsce z każdym rokiem przybiera coraz większe rozmiary. Jego wartość wyliczana jest na miliardy złotych. Sama firma CD-Project Red, gigant branży gamedev, wyceniana jest na 36 mld zł. Stale rozwijająca się technologia, wzrost liczby konsol oraz łatwy dostęp do urządzeń sprawiają, że rynek gier z całą pewnością będzie rósł w siłę. Co
Czy CIT estoński i IP BOX idą w parze?
Ustawodawca od kilku lat - z mniejszym lub większym sukcesem – próbuje „ulżyć” przedsiębiorcom w ich niedoli podatkowej. W jednym miejscu lekko poluzuje więzy fiskalne, w innych nieco zaciśnie. Najbardziej głośnymi i doniosłymi projektami obniżenia podatków są wprowadzana w roku 2019 instytucja IP BOX, oraz obecnie hucznie zapowiadany Estoński podatek dochodowy. Firmy z branży badawczo-
Estoński CIT
Projekt ustawy wprowadzający tzw. Estoński CIT, czyli alternatywę dla klasycznego rozliczenia, trafił do prekonsultacji. Zamierzeniem Ministerstwa Finansów jest ułatwienie podmiotom budowy kapitału, dzięki wewnętrznym funduszom. Docelowo CIT Estoński ma uodpornić przedsiębiorstwa na ewentualne kryzysy, pomóc w zwiększeniu liczby miejsc pracy i produktywności, a w efekcie przyczynić się do wzrostu konkurencyjności polskich firm. Zgodnie z propozycją

Chcesz wycenić wybraną usługę?

Wypełnij formularz, a my błyskawicznie sporządzimy wstępną ofertę.
  • - Wybierz państwo -
  • Polska
  • Czechy
  • Węgry
  • Rumunia
- Wybierz państwo -
Pole wymagane
Pole wymagane
Firma / Instytucja
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Miejscowość
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Stanowisko
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Imię
Pole wymagane
Pole wymagane
Nazwisko
Pole wymagane
Pole wymagane
Telefon (z numerem kierunkowym)
Pole wymagane
Pole wymagane
Adres email
Pole wymagane
Pole wymagane
Wpisz treść wiadomości...
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!

Administratorem danych osobowych jest KR GROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane przetwarzamy, aby skontaktować się z Tobą, odpowiedzieć na wysłane do nas zapytanie lub przygotować wstępną ofertę. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów oraz podejmowanie działań zmierzających do zawarcia i wykonania umowy. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajduje się pod linkiem: Polityka prywatności.

Kontakt

Potrzebujesz więcej informacji? 
Sprawdź kontakt do poszczególnych biur w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej.
Copyright © 2021 KR Group