KR GROUP

Uzyskujesz przychód z patentów lub innych praw własności intelektualnej? Działasz np. w sektorze biotechnologicznym, farmaceutycznym bądź IT?

Ulga Innovation Box jest rozwiązaniem dla wszystkich podatników PIT oraz CIT prowadzących działalność badawczo-rozwojową i osiągających dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnych.

Ulga IP BOX

Ulga Innovation Box (IP BOX) to forma preferencyjnego opodatkowania dochodów, wprowadzona w 2019 roku. Ulga jest skierowana przede wszystkim do przedsiębiorców, których dochód pochodzi z innowacyjnej działalności o charakterze badawczo-rozwojowym. Dotychczas ulga IP Box swoją największą popularność zyskała wśród programistów działających w formie jednoosobowych działalności gospodarczych.

Dla kogo?

Ulga IP Box jest adresowana do przedsiębiorstw oraz osób bezpośrednio zajmujących się działalnością badawczo-rozwojową, będących jednoczenie właścicielami, współwłaścicielami lub użytkownikami kwalifikowanego prawa własności intelektualnej tzw. kwalifikowanego IP.  

Zamknięty katalog kwalifikowanych praw własności intelektualnej objętych preferencją IP Box obejmuje:

autorskie prawa do programu komputerowego
prawo ochronne na wzór użytkowy
prawo rejestracji wzoru użytkowego
prawo rejestracji topografii układu scalonego
dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub ochrony roślin
wyłączne prawo do nowej odmiany roślin
prawo rejestracji produktu leczniczego i weterynaryjnego dopuszczonego do obrotu
patent
Katarzyna_team
Katarzyna Adamowicz
Head of Tax
t: (+48) 22 262 81 29
@ k.adamowicz@krgroup.pl
element_slider

Dlaczego warto?

IP Box stanowi formę preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Z ulgi IP Box mogą skorzystać zarówno podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, jak i osób fizycznych. W przypadku podatników PIT występuje od tej zasady jeden wyjątek - z ulgi nie mogą skorzystać podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

Oferta KR Group

Jeśli zastanawiasz się czy spełniasz wszystkie warunki aby skorzystać z 5 procentowej stawki podatku dochodowego, skontaktuj się z nami i skorzystaj z doświadczenia ekspertów KR Group.

Nasze wsparcie:

oferujemy pomoc w sporządzeniu indywidualnej interpretacji podatkowej potwierdzającej możliwość skorzystania z ulgi IP Box,
wesprzemy Cię podczas czynności sprawdzających/kontroli, które mogą być prowadzone przez urząd skarbowy w związku z wystąpieniem o zwrot podatku bądź zaliczenie go na poczet przyszłych zobowiązań,
posiadamy także bogate doświadczenie w weryfikacji oraz sporządzeniu umów, a także ewidencji IP Box.

IP BOX w praktyce

Podatnik od stycznia 2021 roku prowadzi działalność badawczo-rozwojową i tworzy kwalifikowane prawo własności intelektualnej, spełniając tym samym podstawowe przesłanki zastosowania ulgi IP Box.

Czy wobec tego można zastosować 5-procentową stawkę podatku dochodowego?

FAQ

Czy można skorzystać z ulgi IP Box za 2019 rok?
Czy ewidencja IP Box musi być prowadzona na bieżąco?
Czy z skorzystanie z ulgi IP Box oznacza, że podatnik będzie płacił 5% podatku miesięcznie?
Czy zamiast zwrotu, można wystąpić o zaliczenie zwrotu IP Box na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych?
Istnieje możliwość skorzystania z ulgi IP Box za 2019 rok, natomiast należy spełnić wszystkie obligatoryjne przesłanki.
Co do zasady ewidencja dla celów IP Box nie musi być prowadzona na bieżąco, ponieważ przepisy nie zawierają takiego wymogu, natomiast nie zwalnia to podatnika z obowiązku gromadzenia wszelkich informacji związanych z Innovation Box.
Nie, ulga IP Box jest ulgą roczną. Oznacza to, że podatnik musi co miesiąc płacić standardową stawkę podatku dochodowego, a następnie wystąpić o jego zwrot.
Tak, zamiast zwrotu można wystąpić o zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań.

Aktualności 

IP BOX dla sektora gamingowego w Polsce
Rynek gier w Polsce z każdym rokiem przybiera coraz większe rozmiary. Jego wartość wyliczana jest na miliardy złotych. Sama firma CD-Project Red, gigant branży gamedev, wyceniana jest na 36 mld zł. Stale rozwijająca się technologia, wzrost liczby konsol oraz łatwy dostęp do urządzeń sprawiają, że rynek gier z całą pewnością będzie rósł w siłę. Co
Czy CIT estoński i IP BOX idą w parze?
Ustawodawca od kilku lat - z mniejszym lub większym sukcesem – próbuje „ulżyć” przedsiębiorcom w ich niedoli podatkowej. W jednym miejscu lekko poluzuje więzy fiskalne, w innych nieco zaciśnie. Najbardziej głośnymi i doniosłymi projektami obniżenia podatków są wprowadzana w roku 2019 instytucja IP BOX, oraz obecnie hucznie zapowiadany Estoński podatek dochodowy. Firmy z branży badawczo-
Estoński CIT
Projekt ustawy wprowadzający tzw. Estoński CIT, czyli alternatywę dla klasycznego rozliczenia, trafił do prekonsultacji. Zamierzeniem Ministerstwa Finansów jest ułatwienie podmiotom budowy kapitału, dzięki wewnętrznym funduszom. Docelowo CIT Estoński ma uodpornić przedsiębiorstwa na ewentualne kryzysy, pomóc w zwiększeniu liczby miejsc pracy i produktywności, a w efekcie przyczynić się do wzrostu konkurencyjności polskich firm. Zgodnie z propozycją

Chcesz wycenić wybraną usługę?

Wypełnij formularz, a my błyskawicznie sporządzimy wstępną ofertę.
  • - Wybierz państwo -
  • Polska
  • Czechy
  • Węgry
  • Rumunia
- Wybierz państwo -
Pole wymagane
Pole wymagane
Firma / Instytucja
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Miejscowość
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Stanowisko
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Imię
Pole wymagane
Pole wymagane
Nazwisko
Pole wymagane
Pole wymagane
Telefon (z numerem kierunkowym)
Pole wymagane
Pole wymagane
Adres email
Pole wymagane
Pole wymagane
Wpisz treść wiadomości...
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!

Administratorem danych osobowych jest KR GROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane przetwarzamy, aby skontaktować się z Tobą, odpowiedzieć na wysłane do nas zapytanie lub przygotować wstępną ofertę. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów oraz podejmowanie działań zmierzających do zawarcia i wykonania umowy. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajduje się pod linkiem: Polityka prywatności.

Kontakt

Potrzebujesz więcej informacji? 
Sprawdź kontakt do poszczególnych biur w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej.
Copyright © 2021 KR Group