Obowiązkowy KSeF od 1 stycznia 2024 r.

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy wprowadzający od 1 stycznia 2024 r. obowiązkowe wystawianie faktur w formie ustrukturyzowanej.
Autor:
Gerard Goliasz
TAX Specialist

Zgodnie z ustawową definicją – faktura ustrukturyzowana (dalej również:- e-faktura), to faktura w postaci elektronicznej, wystawiona przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) wraz z przydzielonym numerem identyfikującym tę fakturę w tym systemie.

W praktyce e-faktury są to faktury nowego rodzaju, które nie mają postaci tradycyjnej (papierowej lub pliku elektronicznego, np. PDF). Faktury te mają postać pliku w formacie XML, wygenerowanym zgodnie z opublikowaną przez Ministerstwo Finansów strukturą logiczną tzw. schematem XSD. Wystawienie e-faktury następuje poprzez przesłanie jej do KSeF, który sprawdza ją pod względem poprawności formalnej i po pozytywnej walidacji – nadaje jej unikatowy numer.

To właśnie nadanie tego numeru jest równoznaczne z wystawieniem faktury, jej wejściem do obrotu prawnego, a także w tym momencie staje się ona dostępna do pobrania dla odbiorcy.

Ważne

W praktyce e-faktury są wytwarzane w ww. postaci elektronicznej w oprogramowaniu finansowo-księgowym podatnika, które powinno zapewniać możliwość wysyłki faktury do KSeF. Zarówno wysyłanie, jak i pobieranie e-faktur zapewnia ogólnodostępny interfejs API.

Zgodnie z projektowanymi przepisami, od 1 stycznia 2024 r. podatnicy VAT mający siedzibę albo stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski będą zobowiązani wystawiać faktury w formie ustrukturyzowanej. Takiego obowiązku nie będą mieli podatnicy zagraniczni, którzy zarejestrowani są w Polsce jedynie do celów VAT. Wymóg ten obejmie także transakcje dokonywane z konsumentami oraz zagranicznymi podatnikami.

Przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2024 r., jednak już teraz warto dostosować swoją organizację do nowych wymogów.

Projekt ustawy dostępny jest tutaj.

KR Group wspiera swoich obecnych i przyszłych Klientów w tych przygotowaniach, oferując wsparcie w zakresie merytorycznym jak i technologicznym.

Plik w formacie PDF do pobrania tutaj.

Zamów poradę online

Administratorem danych osobowych jest KR GROUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane przetwarzamy, aby skontaktować się z Tobą, odpowiedzieć na wysłane do nas zapytanie lub przygotować wstępną ofertę. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów oraz podejmowanie działań zmierzających do zawarcia i wykonania umowy. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści Twoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajduje się pod linkiem: Polityka prywatności.

usersearthmagnifiercrossmenuarrow-right