skip to Main Content

Elektrownie wiatrowe: podatek od nieruchomości od masztu i fundamentu

Od początku 2017 roku sen z powiek właścicielom elektrowni wiatrowych spędza problem podatku od nieruchomości, który w wyniku niefortunnej nowelizacji wzrósł kilkakrotnie. Zamiast tak jak dotychczas płacić daninę tylko od części budowlanych, teraz mają ją uiszczać od całości. Za kilka miesięcy będą mogli odetchnąć z ulgą. Ministerstwo Energii dostrzegło problem. Do konsultacji trafił projekt zakładający przywrócenie starych, korzystnych zasad opodatkowania wiatraków. Jeśli propozycję resortu energii uda się wcielić w życie, od jesieni podatek należny gminom od coraz bardziej popularnych w Polsce wiatraków znów będzie naliczany wyłącznie od ich części budowlanych, a nie od całości inwestycji.

Problemy z opodatkowaniem wiatraków zaczęły się z początkiem roku.

– Od 1 stycznia 2017 r. w życie weszła ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Resort finansów i niektóre sądy administracyjne uznają, że w wyniku zmiany podstawa opodatkowania podatkiem od nieruchomości obejmuje wszystkie elementy składowe elektrowni wiatrowych, w tym takie jak gondola, generator prądotwórczy czy układ sterowania – wyjaśnia Daniel Więckowski, doradca podatkowy, KR Group. (...)

Pełna wersja artykułu z komentarzem Daniela Więckowskiego, doradcy podatkowego w KR Group, w dzienniku „Rzeczpospolita” (5 czerwca 2017 r.).

Back To Top